Kostel sv. Martina v Petrovicích u Karviné je farním kostelem. K farnosti patří již dříve popsaný kostel Nanebevzetí Páně v Dolních Marklovicích. Farní kostel sv. Martina v Petrovicích má také zajímavou a i tragickou historii.  

Farnost v Petrovicích vznikla před rokem 1335, neboť ten rok již byla zmíněná v jedné z listin. Dřevěný kostel shořel v roce 1490. Po šesti letech byl postaven nový kostel, také ze dřeva. Stavba stojícího dnes zděného kostela byla ukončena v roce 1789.

Ve stojící nedaleko kostela faře se udála tragédie. V roce 1950, 24. dubna tam našli tělo místního kněze Ludvíka Sobka pověšeného na okenní klice. Lidé říkají, že to byla vražda provedená StB.  

Ludvík Sobek, který se narodil v roce 1885 v Dolních Tošanovicích, s bezpečnostní službou měl problémy již v roce 1949. Byl zatčen za kritiku politiky, ale v témže roce byl propuštěn. Povídá se, že odmítl s StB spolupracovat, proto byl zastrašován. Během jednoho z výslechů mu vzali klíče od farnosti, a nevrátili mu je. Tu noc, kdy k neštěstí došlo, všichni na farnosti tvrdě spali, zřejmě přiotrávení nějakým plynem, neboť psi, které ráno hospodyně jen z těží probudila, vzápětí pošli. Proto jsou místní přesvědčení, že to byla vražda.

Je zajímavé, že i dnes, dvě desítky lest od zhroucení se komunistického režimu, tato záležitost ještě nebyla vyjasněna a čtrnáctiminutový dokument 2. programu České televize z roku 2009 se zmiňuje o tom, že obyvatelé Petrovic nadále o tomto příběhu neradí mluví.

Pamětní tabuli věnovanou knězi Sobkovi najdeme ve zdi kostela.

(indi)

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.