HNOJNÍK / Básník, učitel a sociální aktivista zemřel 26. března před 90 lety. Jeho pohřeb se stal demonstrací polského obyvatelstva na českém Těšínském Slezsku. Dnes je Kubisz paronem polské základní školy v Hnojníku, která spolu s členy hnojnické Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu pořádá v březnu Apel Jana Kubisze.

  Událost začne 15.30 hod. na evangelickém hřbitově v Hnojníku. Pořadatelé předpokládají účast zástupců všech polských organizací na Zaolší, žáků polských škol a hostů.

  Na hřbitově po krátkém projevu budou společně zazpívané dvě písně –  Płyniesz Olzo a Ojcowski dom. Následně bude zpřístupněná základní a mateřská škola, kde bude k vidění i příležitostní výstava.  

  „Zvu všechny: učitele, pedagogy, studenty, rodiče, harceřy, členy PZKO – prostě Poláky z Těšínského Slezska, aby se zúčastnili Apelu Jana Kubisze. Věřím, že 90. výročí jeho smrti a pohřbu je ideální příležitost vzdát hold tomuto vynikajícímu učiteli, básníkovi a především národnímu patriotovi. Před 90 lety, v době bez internetu a Facebooku, se jeho pohřeb stal manifestací  polského obyvatelstva na Zaolší. Zúčastnilo se ho několik tisíc lidí. Předání dědictví našich předků budoucím generacím je naší povinností,“ sdělil ředitel polské základní školy v Hnojníku Tadeusz Grycz.

  Pořadatelé Apelu spolu s Kongresem Poláků v ČR a Hlavním Výborem Polského kulturně-osvětového svazu hodlají letos uspořádat rovněž setkání a diskuzi na téma Jan Kubisz a současnost.

  indi

   

  Štítky: ,

   Komentáře   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA

   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.