TĚRLICKO / Na Żwirkowisko přijelo v pátek 14. září pět autobusů. Společně přivezly zhruba 200 žáků šestých tříd polských základních škol. Již tradičně si i mladá generace připomněla životy letců Żwirky a Wigury.

Akce začala brzo ráno. Po slavnostním položení věnců k pomníku Letce přišel čas na papírový Challenge, to znamená závody letadel. Samozřejmě těch vyrobených z papíru. „Byly dvě disciplíny. První byl hod do dálky, druhý byl hod do cíle, to znamená precizní přistávání. Právě v těchto disciplínách se museli utkat během závodů Challenge v roce 1932 Żwirko a Wigura,“ popsal Tadeusz Smugała, předseda MS PZKO Těrlicko-Kostelec.

Když byly závody, muselo být také vyhlášení vítězů. V každé kategorii na stupních vítězů stalo 10 žáků. Kromě samotné konstrukce letadla byl důležitý samozřejmě také jeho název: objevila se jména, zkratky, byly také známé pojmy z literatury a kultury.

Na akci dokonce přijela i polská Vojenská jednotka AGAT, která přivezla mládeži ukázat vojenskou techniku, a letos se také účastnila Dnů NATO. „Právě z důvodu Dnů NATO jsme přesunuli akci na další týden. Prvotní datum bylo 7. září,“ prozradil Smugała.

Pořadatelé z MS PZKO a také Harcerské skupiny Żwirky a Wigury z Těrlicka připravili také symbolický běh století a piknik u Polského domu Żwirky a Wigury. Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet letecký simulátor.
kc

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.