TĚRLICKO-KOSTELEC / Každý rok na podzim se na Żwirkowisku scházejí žáci šestých tříd polských základních škol ze Záolší, aby si připomněli tragické úmrtí polských letců.
Ani v letošním roce tomu nebylo jinak. Minulý pátek se památník na Żwirkowisku rozezněl radostným dětským jásotem. Pod pomníkem polských letců a u jejich symbolických hrobů drželi čestnou stráž členové harcerské družiny Żwirki a Wigury z Těrlicka.

Celou akci zahájily polská a česká národní hymna a také zvuk zvonu, který v roce 2012 darovali správcům Żwirkowiska polští letečtí veteráni.

Poté pan Tadeusz Smugała, předseda MK PZKO v Těrlicku-Kostelci, seznámil mladé lidi s příběhem kapitána pilota Franciszka Żwirka a Ing. pilota Stanisława Wigury a jejich posledním letem, jenž byl za tragických okolností ukončen právě na tomto místě.

V Těrlicku pochopitelně nemohl chybět ani generální konzul Polské republiky v ČR pan Janusz Bilski, který poděkoval za péči o Żwirkowisko a za organizaci celého setkání.
Mladí lidé poté položili květiny a zapálili svíčky u pomníku polských letců.

Po pietní části programu přišla na řadu herní aktivita – tzv. Malá Challenge, neboli závody v hodu papírovými letadélky na terč a na dálku. Letos své síly v této disciplíně vyzkoušeli i pedagogové a generální konzul, kteří od pořadatelů obdrželi dřevěné modely letadel.

V Polském domě im. Żwirki i Wigury poté na žáky čekalo mnoho atrakcí a krátké přednášky. Je třeba říci, že Mladé Żwirkowisko dokáže dětem poutavou formou vštípit vlastenecké hodnoty.

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test