REGION / Babí léto máme nejenom venku, ale i v kině. Už 26. ročník polsko-česko-slovenské filmové přehlídky začíná ve středu 3. října v kině v Bystřici. Poslední film se bude promítat v sobotu.

Třináct filmů: šest v kategorii Hity sezóny, pak sedm v kategorii Soutěž debutů. V devíti případech se bude jednat o polské snímky. Tak se dá v krátkosti popsat letošní ročník Filmového babího léta. „Po loňském jubilejním ročníku letos pořádáme FBL v trošku menším měřítku,“ vysvětluje ředitel a autor festivalu Tadeusz Wantuła.

„Bohužel, nedostali jsme všechny dotace, takže letos si musíme vystačit s menšími finančními prostředky. Nebudeme tak mít speciální hosty, ale diváci už tradičně budou moci obdivovat nejnovější kino z obou stran hranice,“ přesvědčuje Wantuła.

Festival zahájí výstava „25 filmových let“, kterou připravil Marian Steffek z Dokumentačního střediska Kongresu Poláků v ČR. A pak už budou pouze filmové hity. Pro fandy polského kina pořadatelé připravili film Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego, což je vítězný snímek letošních „Zlatých Lvů“ 43. Festivalu polských filmů v Gdyni. Dále bude k vidění Cicha noc Piotra Domalewského, polské komediální drama Pawła Maślony Atak paniki, který byl kritiky nazván debutem dekády. Bude také historie, kterou inspiroval samotný život. Konkrétně život Jerzeho Górského, který jako bývalý narkoman ukončil běh smrti a vytvořil světový rekord v triatlonových mistrovstvích světa. To vše ve filmu najlepszy Łukasze Palkowského.

Co nabídne česká a česko-slovenská strana festivalu? Příběh Jana Palacha očima režiséra Roberta Sedláčka, romantický thriller Hastrman Ondřeje Havelky, který na základě povídky Miloše Urbana vypráví příběh vodníka, barona de Caus. V Domestiku Adama Sedláka poznáme příběh cyklisty, pro kterého se sport stal drogou. Na plátnech kin uvidíme rovněž první český „boat movie“ – Do větru Sofie Šustkové. Tři poslední filmy budou společně s polskými snímky bojovat o titul „Zlatý debut“. Vyhlášení výsledků se bude konat 6. října v 19 hodin v bystřickém kině.

„Své filmy, které vznikly jako výsledek letošních prázdninových divadelně-filmových dílen v Košařiskách, budou prezentovat také mladí umělci,“ prozrazují pořadatelé.

Pokud se jedná o organizační záležitosti, letošní Filmové babí léto bude hostit v kinech v Bystřici, Jablunkově a Třinci. Nicméně zrekonstruované kino v Bystřici (MUZ-IC) bude plnit roli hlavního zázemí festivalu. Bude se tam promítat až 12 filmů zdarma. Podrobné informace a popis jednotlivých filmů můžete najít na webových stránkách akce.
kc

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.