BYSTŘICE / Včera večer v Domě PZKO v Bystřici začal 25. ročník Filmového babího léta. Příznivci polské, české i slovenské kinematografie tak mohou shlédnout nejnovější a nejzajímavější produkce. Divácky úspěch má již za sebou poslední film Andrzeje Wajdy Powidoki.

Festival slavnostně otevřeli jeho ředitel Tadeusz Wantuła, generální konzul Polska v Ostravě Janusz Bilski a starosta Bystřice Roman Wróbel.

– Jelikož bystřické kino prochází rekonstrukcí, letošní festival se bude konat v tak trochu komorních podmínkách – vysvětlil letošní přesun festivalu do Domu PZKO Tadeusz Wantuła.

Roman Wróbel pak připomněl, že v polovině 70. let 20. století právě v bystřickém Domě PZKO se konala česká premiéra filmu Jerzeho Hoffmana Potop. 

– Dle mého názoru, pokud se jedná o podmínky, tak je to ideální místo pro tento festival, neboť Dům PZKO je místem, ve kterém se dál předává polská kultura – dodal generální konzul PR v Ostravě Janusz Bilski.

Festival potrvá do neděle (ta bude patřit prezentaci filmů, které vznikly během prázdninových divadelních a filmových workshopů v Košařiskách), v sobotu ve 20 hod. budou zveřejněné výsledky soutěže Zlatý debut.

AS/tnj

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.