ČESKÝ TĚŠÍN / Literární komunita regionu si dnes připomíná dvacáté výročí smrti Wiesława Adama Bergera, nepokořeného spisovatele, který svá díla publikoval také ve „Zwrotu“.

Narodil se 6. června 1926 v Ostravě, dětství strávil v Dolních Bludovicích. Během 2. světové války byl vyvezen na nucené práce do Německa. Byl vojákem spojeneckých vojsk. Po válce bydlel po krátký čas ve Francii. Učil se na gymnáziu v Villard de Lans i Houilles a v Orlové. Pracoval v ostravském divadle. Zemřel 15. ledna 1998.

Spisovatelskou činnosti zahájil ještě na gymnáziu ve Francii. Jeho povídky a básně byly tištěny nejprve v Polsku. Teprve v roce 1987 se objevil v ostravském nakladatelství Profil „Most nad Lučinou“. Spisovatel je českým čtenářům téměř neznámý, do češtiny byl přeložen prozatím pouze jeden svazek povídek        „Marienbad – Mariánské Lázně a jiné povídky“. Poslední knihou Bergera je sbírka novel „Příliš pozdě“.

Právě dnes budou mít všichni zájemci příležitost blíže se seznámit s postavou spisovatele. Úvahy na téma jeho tvorby bude prezentovat od 17 hodin v literární kavárně Avion v Českém Těšíně doc. Jana Raclavská, která je také autorkou knihy o Bergerovi.

Akci, která má objevovat polské stopy za hranicemi Polska, pořádá Spolek přátel polské knihy ve spolupráci s Městskou knihovnou v Českém Těšíně.

Štítky: , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.