JABLUNKOV / VISLA / Těsně před začátkem 70. Gorolskigo Święta byla připomenuta památka nestorů festivalu. V pátek dopoledne Tadeusz Filipczyk a Stanisław Gazik položili na jejich hrobech květiny. V neděli památku zaolšanských aktivistů uctili polský ministr Adam Kwiatkowski a generální konzul Polska v Ostravě Janusz Bilski.

Stanisław Hadyna, Władysław Niedoba, Władysław Młynek, Ludwik Cienciała, Karol Piegza – bez těchto lidí Gorolski Święto by dnes nebylo.

Bohužel, už nejsou mezi námi, ale jejich přínos pro společensko-kulturní dědictví celé zaolšanské společnosti je nesmírně cenný.

I proto Tadeusz Filipczyk a Stanisław Gawlik položili v pátek před polednem květiny na hrobech Stanisława Hadyny ve Visle „na Gróniczku“, Władysława Niedoby a Władysława Młynka v Návsí, Ludwika Cienciały v Třinci, a také Karola Piegzy a Bogusława Słowioczka v Jablunkově.

V neděli se jejich památce přišli poklonit ministr Adam Kwiatkowski a generální konzul Polska v Ostravě Janusz Bilski.

AS/tnj

Štítky: , , , , , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.