HNOJNÍK / Místní skupina PZKO v Hnojníku připravila výstavu u příležitosti svých 70. let. Vernisáž se konal v sále Domu PZKO.

Předseda Paweł Pieter ve svém proslovu připomněl dějiny skupiny. V programu vystoupila lidová kapela Torka, která všechny přítomné vybízela ke společnému zpěvu. Během slavnosti byli vyznamenání významní členové organizace.

Po oficiální části čekalo na všechny pohoštění v podobě grilovaných pamlsků a domácích zákusků, pro děti byly připravené hry.

Na výstavě jsou k vidění fotografie a dokumenty ukazující činnost místní skupiny, které byly nalezené v archívu organizace. Nemálo dokumentů a snímků pochází také ze soukromých sbírek členů.

Hnojnickou místní skupinu PZKO během 70 let vedlo 9 předsedů. Na začátku se schůze i akce konaly v pronajatých sálech. Teprve od roku 1987 se členové setkávají ve vlastním Domě PZKO.

Budovu starého mlýna koupila hnojnická skupina PZKO v roce 1981. Jelikož jeho stav byl katastrofální, generální oprava trvala šest let. Po dvou letech od jejího ukončení se konala slavnost pojmenování sídla jménem Jana Kubisze.

V rámci skupiny působil kdysi sbor, klub mladých, dívčí rytmicko-taneční skupina, obvodní ženský sbor, pořádán byl i taneční kurz. Od 80. let se koná bowlingová soutěž, a to jako řádné mistrovství místní skupiny. Kdysi v hnojnickém PZKO působil i volejbalový tým, který sklízel nemalé úspěchy i na mistrovství PZKO. Skupina měla i svůj stánek na festivalech PZKO a na hnojnických odpustech, ve kterém prodávala koláče a „rozveselující“ nápoj Godulanka.

V současné době členové hnojnického PZKO pořádají každý rok nejenom tradiční akce, ale i cyklistické výlety a dvoudenní zájezdy. Nemalý zájem byl i o Setkání s hokejem, kterého se zúčastnil hráč týmu HC Oceláři Třinec Aron Chmielewski, taktéž setkání s lidovými tvůrci s Hnojníka a okolí, na kterém byly prezentovány nejenom obrazy, ale i básně.

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.