Nevíte, kam o víkendu? Máme pro vás několik zajímavých tipů:

1. Svátek tří bratří

Od pátku do neděle v Cieszyně a Českém Těšíně bude probíhat XXVII Svátek tří bratří. Můžete se těšit na bohatý program: koncerty, výstavy, soutěže, sportovní akce, atrakce pro děti a mnoho dalších. Na náměstí v Cieszyně vystoupí hvězdy polské hudební scény: Agnieszka Chylińska, Krzysztof Krawczyk, skupina Coma a další, do Českého Těšína přijedou Ewa Farna, Michal Hrůza, skupiny Jelen, Atmo music.

2. Noc kostelů

Noční prohlídky kostelů, kaplí a modliteben přinese letošní Noc kostelů. V pátek večer a v noci mohou lidé navštívit desítky kostelů různých církví, ve kterých se budou konat koncerty, prohlídky či představení. V Moravskoslezském kraji otevřené budou třeba kostely v Ostravě, Návsí, Jablunkově, Frýdku-Místku či Dětmarovicích.

3. Literární Hyde Park

Kavárna-čítárna Avion zve v pátek na Literární Hyde Park – veřejné čtení z nevšedních knih, které pro vás vybrali jejich milovníci. Podělte se o své čtenářské zážitky s ostatními a představte knihu, která Vás v poslední době nejvíce zaujala. Na své vystoupení máte 10-15 minut.

4. Repliky oděvů první republiky

V pátek v orlovské výstavní síni začne nová výstava. Věnovaná bude módě první republiky. Slavnostní zahájení v pátek v 10 hod. Výstava předvede dámské, pánské i dětské oděvy z 30. let 20. století. Seznámí s přípravou střihů, ukáže oděvní materiály, tehdejší módní časopisy a doplňky oděvů. Nabídne i možnost vyzkoušet si dobové oděvy.

5. Dny Karviné

Pátek až neděle budou v Karviné patřit oslavám. Oslavy 749. narozenin města začnou v pátek v 15 hodin na Masarykově náměstí a kromě něj se postupně rozezvučí i letní kino, areál Lodičky a v sobotu pak i Oáza, dětský koutek a na hlavní nádraží dorazí veselý vláček.

6. Den rodiny z Juventusem

Na odpoledne plné her a soutěži zve v pátek Středisko volného času Juventus Karivna. V rámci Dne rodiny s Juventusem v Univerzitním Parku na účastníky čekají hry, soutěže a další atrakce pro děti. Začátek v 15 hodin.

7. Vinný festival

V sobotu doporučujeme výlet do Čadce na Vinný festival v hotelu Husarík. Vína zde budou vystavovat vinaři ze Slovenska, Česka a Polska, bude probíhat ochutnávka a vyhodnocení.
Dále se můžete těšit na ukázku řemesel,
ochutnávku regionálních pokrmů, hudební a taneční vystoupení, soutěže pro děti.

8. Industriáda

Přijďte v sobotu do Cieszyna a zúčástněte se dalšího ročníku industriády – putování po stopách technických památek. Poprvé se na seznamu zajímavých míst, které můžete během akce navštívit v Těšíně, objeví Zámecký pivovar v Cieszyně. Návštěvníci budu jako obvykle vítání i v Muzeum tisku.

9. Prolínání kultur

V neděli od 10 hod. proběhne na Masarykově náměstí v Karviné festival národnostních menšin nazvaný Prolínání kultur. Vystoupí české, polské, romské, vietnamské, řecké, židovské a maďarské soubory. Akci bude doplňovat prodej typických národních gastronomických specialit.

10Vaječina na zahradě

Krásny víkend před námi – samozřejmě na zahradách spolků se bude smažit vaječina! V pátek na tradiční akci zve Místní Skupina PZKO Łyżbice -Wieś. Vaječina se bude smažit na zahradě polské školy ve Vendryni. V sobotu si přijďte pochutnat do Českého Těšína-Mostů – vaječina se bude smažit od 16 hodin na zahradě Domu PZKO. V neděli na obdobnou akci zvou do svých Domů PZKO Místní skupiny PZKO Gródek a Milików-Pasieki.

(pe)

Štítky: , , , , , , , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.