Blíží se rok 2017, a to znamená, že nastal čas pro nový Kalendarz Śląski. Jeho křest se konal ve čtvrtek 24 listopadu v českotěšínském Avionu. Jelikož v roce 2017 PZKO slaví 70. let, a vydavatelem publikace je Hlavní výbor této organizace, předpokládalo se, že nový kalendář bude věnován právě PZKO. Ale nestalo se tak…

– Protože Kalendarz je o dětech. Kdyby nebylo dětí, PZKO by neexistovalo – konstatovala během uvedení publikace redaktorka posledních tří vydání Kalendarze Iza Kraus-Żur.

Dětí jsou všude, počínaje fotografiemi v úvodu každého měsíce. Například leden patří roční Emmě z Horní Suché, čtyřletý Alexandr z Dolních Domaslavic je tváří dubna, patronem září je projíždějící na kole (samozřejmě s přilbou na hlavě) devítiletý Szymon z Komorní Lhotky.

Nicméně první věci, která z kalendáře doslova vypadne, je omalovánka pro ty, kteří ještě neumějí číst. Pro ty, kteří číst již umí je v publikaci nachystána dětská literatura – samozřejmě spjatá s regionem. Dále v publikaci najdeme, ale to už pro dospělé čtenáře – hromadu článků s dětskou tematikou, od hraček, přes výchovu, po vzpomínky, kdy jsme sami byli malí a svět, i když velký, se zdál méně komplikovaný.

Autoři článků – jak naznačuje název publikace – pocházejí z obou stran řeky Olzy. Většina z nich se na křest kalendáře dostavila osobně. Na akci samozřejmě nechyběl předseda PZKO Jan Ryłko a bedlivě sledující všechny regionální aktivity generální konzul Polska v Ostravě Janusz Bilski.

Jot/tnj

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.