JABLUNKOV / V sobotu se v Domě PZKO v Jablunkově konala lidová zábava. Folklórní akce, která tam proběhla, nesla název „Dwo w jednym miechu”.

V rámci zábavy vystoupily hostitelské folklórní soubory Zaolzi a Zaolzioczek, které působí při Místní skupině PZKO v Jablunkově, a také hosté z Krásna nad Kysucou – soubor Drevár. K tanci hrála kapela Lipka a Marian Waszut. Večerní vystoupení patřilo kapele složené z mladých talentovaných muzikantů.

Soubor Zaolzi letos slaví 15. výročí svého vzniku a hlavní oslavy připadají právě na měsíc listopad. Soubory Zaolzi a Zaolzioczek zahájily program akce ukázkou gorolských tanců. Členové souboru Drevár poté představili kysucké tance, tance z Horehroní a východňárské tance. V poslední části večera soubor Zaolzi představil podhalaňské tance.

Po slavnostní večeři členové obou souborů společně vystoupili s ukázkou cikánských tanců. „Na oslavu desetiletého výročí jsme si pozvali soubor Oravan a na oslavu patnáctiletého výročí zase Drevára,” uvedl vedoucí místního souboru Marcin Filipczyk.

Hosté platili útratu na baru speciální měnou – gorolským dukátem. Na bankovkách jsou jsou zobrazeny portréty rodu Filipczykových. Akci moderovali Tadeusz a Marcin Filipczykových.

V sobotu večer se tak v jablunkovském Domě PZKO bavili hosté z blízka i zdaleka, dokonce i z polské Jaworzynky nebo z Valašska.

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test