TĚŠÍN / Do 2. prosince je k vidění výstava prezentující půl století historie Cyklistického klubu Ondraszek (Klub Kolarski „Ondraszek”), který funguje při PTTK „Beskid Śląski” w Těšíně. Exponáty, které zajistili členové klubu jsou k vidění ve Sklepě Muzea Těšínského Slezska (Piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego) na Regerově ulici v Těšíně.

  Stěny výstavního prostoru zdobí klubová trička, ceny z cyklistických klání a setkání, mapy z projetými trasami, diplomy, poháry. Ve vitrínách jsou vystavené známky, odznaky a další drobnosti, které jsou součástí organizovaného cyklistického ruchu, a jejichž sbírání se stalo vášní členů klubu.

  Ve vedlejším sále jsou vystavené staré kola, na kterých členové Ondraszka sjezdili křížem krážem polskou zemi, a také exponáty zapůjčené muzeem.

  Je třeba dodat, že cyklisté z polské strany Olzy úzce spolupracují s členy Cyklistického spolku Olza (Towarzystwo Rowerowe „Olza”), který funguje při PTTS „Beskid Śląski”. A nejedná se pouze o společné akce, jako například každoroční cyklistický výlet k ústí Olzy. Členové obou organizací mají kalendář několika desítek společných cyklistických výletů.

  Výstava byla otevřená 4 listopadu. Na vernisáži samozřejmě nechyběli zástupci obou klubů. – Máme za sebou 50 let cestování po trasách, které vedly za poznáním – řekl mj. předseda Ondraszka Zbigniew Pawlik.

  Dále přiblížil historii klubu. Zdůraznil zároveň, že právě poznání je cílem všech aktivit klubu. – Jezdíme ne proto, abychom šlapali, ale proto, že se tak dostaneme všude, kde chceme být. Našim cílem není počítání ujetých kilometrů, ale abychom poznávali – řekl. (indi)

  Štítky:

   Komentáře   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA Walizki

   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.