DOLNÍ LIŠTNÁ / Mladší žáci základní školy si mohli vyzkoušet, jaké to je být redaktorem v rádiu. Děti, které strávily noc v Domě PZKO v Dolní Lištné v rámci akce S knihou pod polštářem (Z książką pod poduszką), se také zúčastnily workshopů, které vedl redaktor polské redakce Českého rozhlasu v Ostravě Szymon Brandys.
  Děti se učily zacházet s diktafonem a mikrofonem, dozvěděly se, jak je třeba pokládat otázky, jak je třeba vést dialog. Odpovídaly také na otázky, které si samy vymyslily.

  Zajímavých otázek bylo hodně:  – Jaký je život u moře? Co se dá schovat pod polštář? – ptali se. Zajímala je také historie Domu PZKO v Lištné.

  Akce S knihou pod polštářem se konala potřetí, a zúčastnilo se ji více než padesát žáků od první do šesté třídy. Děti byly rozdělené do tří skupin. – Starší děti pomáhají těm mladším – vysvětlila předsedkyně MS PZKO Renata Szkucik. Poukázala i na velmi dobrou spolupráci s polskou základní školou v Třinci, která akci Místní skupiny propaguje mezi žáky.

  Dětem čtou pohádky maminky, babičky a také učitelé. O přestávkách mezi čtením děti vystřihovaly z papíru dýně, dělaly stojáčky na propisky.

  Účastníci akce strávili noc v Domě PZKO. Než zalehli ke spánku, vytančili se na diskotéce, napsali noční diktát a četli si na dobrou noc. V sobotu ráno před snídaní si děti v rámci rozcvičky přečetly báseň Jana Brzechwy Stoi na stacji lokomotywa. Po snídani si pak četly a odpovídaly na kvízové otázky. Každý účastník si domů odnesl diplom a symbolický dárek.

  – Četli jsme knihu Henryka Sienkiewicze Pouští a pralesem („W pustyni i w puszczy“). Jelikož letošní rok je rokem Sienkiewicze, děti se dozvěděly něco i o samotném autorovi – sdělil opatrovník nejstarší skupiny Tadeusz Szkucik. Děti z mladší skupiny se zaposlouchaly do knihy Agnieszki Frączek Filipek a škola (Filipek i szkoła). Autorka nedávno navštívila Zaolší v rámci akce S knihou na kufrech (Z książką na Walizkach).

  AS/tnj

  Štítky: , , , , ,

   Komentáře   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA

   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.