Čtěte nás! Každý den nové informace!

BOHUMÍN / V další části našich cest po stopách regionálních síní tradic vás pozveme do severní okrajové části Záolší, konkrétně do Síně tradic v Domě PZKO v Skřečoni. Přestože tato síň nese stejný název jako ta v Neborech, kterou jsme vám představili minule, má zcela odlišný ráz. To, co ale obě síně spojuje, je soustředění pozornosti na místní dějiny v úzkém smyslu slova.

Počátky Síně tradic v Skřečoni se datují do roku 1973, kdy se členům Místní skupiny PZKO podařilo odkoupit budovu od dědiců Huga Szewczyka s nadějí, že v ní vznikne Dům PZKO. Než se však stavbu podařilo k těmto účelům přizpůsobit, fungovala mezitím jako multifunkční prostory – v přízemí se nacházela restaurace a v prvním poschodí soukromé byty.

Tehdy se objevil nápad, aby právě v jednom z bytů vznikla Síň tradic. Plánovaná expozice měla představit dějiny Místní skupiny PZKO v dlouholeté perspektivě, která měla navazovat na předválečné tradice skřečoňských Poláků. Cílem bylo prezentovat veškeré památky a dokumenty z historie skupiny: fotografie, diplomy, certifikáty, medaile a různá uznání a ocenění udělená místní, městskou, okresní i svazovou samosprávou.

Kurátorem zodpovědným za realizaci této myšlenky byl Stanisław Górniok. V jeho činnosti mu pomáhala manželka Mariola a synové Zbigniew a Marian – v té době nejmladší členové místní skupiny.

Práce na přípravách jim zabraly celkem čtyři roky: od nashromáždění a sestavení dokumentů až k vedení a doplňování kronik souborů, klubů i celé skupiny. V té době rovněž vznikl výstavní sál, do nějž byly pořízeny nové vitríny a stojany. Síň tradic byla slavnostně otevřena dne 7. prosince 1980.

Předválečná historie

Prohlídku síně začínáme předsíní, kde máme příležitost seznámit se s informacemi z historie přestavby budovy. Zvláštní pozornost je věnována obětavosti členů skřečoňské místní skupiny jak v otázce finančních darů, tak i počtu zadarmo odpracovaných hodin během renovace budovy.

Dále již přecházíme do samotného výstavního sálu. Většina zde vystavených exponátů se nachází ve vitrínách umístěných uprostřed místnosti a podél stěn. Vaší pozornosti by neměla uniknout fotodokumentace aktivit z předválečného období, mimo jiné členů skřečoňského Oddílu dělnického kulturně-osvětového sdružení Siła.

Zvláštní pozornost je věnována vitríně na téma Poláků, kteří zemřeli v německém pracovním táboře Polenlager č. 32 v Novém Bohumíně.

V bohumínském táboře, který vznikl v období mezi 15. a 20. červnem 1942, byly vězněny celé rodiny z okolí Żywce, Wadowic, Wisły i samotného Bohumína. Po transportu vězňů do tábora probíhala jejich selekce na základě toho, jaké jsou schopni vykonávat práce. Mladší z nich odváželi každý den na nákladních autech na těžké práce, jako kupříkladu stavba železniční trakce, silnic nebo na práce ve vysoké huti. Ženy a starší děti byly zase přidělovány na práci v zemědělských usedlostech, zatímco starší lidé a malé děti zůstávali v táboře, kde se věnovali pracím na jeho údržbě.

Sylwia Grudzień

Celý článek si můžete přečíst v srpnovém čísle „Zwrotu”.

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také


V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru

Na Kozubovou přes Kamenitý
Červenec182020

Na Kozubovou přes Kamenitý


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test