REGION / Generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz každoročně u příležitosti svátku Všech svatých navštěvuje hroby polských aktivistů a umělců ze Zaolší. Tradičně ji doprovází Helena Legowicz, předsedkyně PZKO.

Ani letos tomu nebylo jinak. “ Letos jsme chtěli uctít také památku lidí, kteří nás opustili poměrně nedávno, například předsedy Macierzy Szkolnej Tadeusze Smugały, herečky Polské scény Haliny Pasekové nebo předsedy Sdružení katyňské rodiny Józefa Pilicha,“ vyjmenovala Izabella Wolłejko-Chwastowicz. „Jsou to lidé, kteří si zaslouží, aby žili v paměti budoucích generací,“ dodala.

Z Karviné do Jablunkova

Návštěvu hřbitovů zahájila konzulka v Karviné. Zde společně s představiteli místních skupin PZKO a náměstkem primátora Karviné Andrzejem Bizonem položila věnce a zapálila svíčky u hrobu Dr. Wacława Olszaka.

Z Karviné se konzulka vydala do Mistřovic, kde leží hrob skautky Wandy Delong. Později se spolu s předsedkyní HV PZKO vydala na hřbitov v Českém Těšíně. Zde na ně čekali zástupci místních skupin PZKO, Polské scény Těšínského divadla a rodiny zesnulých. Na hrobech Henryka Jasiczka, Tadeusze Smugały a herečky Haliny Pasekové zapálili červené a bílé svíčky.

Na hřbitovech pod horami

V Hnojníku navštívila konzulka spolu s Helenou Legowiczovou hrob Jana Kubisze. Poté se vydaly do Třince navštívit hrob legionáře Józefa Gacka z Pisarzowic. Odtud dámy odjely do Návsí, kde se nacházejí hroby Władysława Młynka a Władysława Niedoby.

V Jablunkově na ně čekal Jan Ryłko, předseda MS PZKO Jablunkov a Sdružení Katyňská rodina ČR. Společně položili květiny na hrob Jozefa Pilicha, který byl zakladatelem a dlouholetým členem Sdružení katyňská rodina ČR. Návštěvu jablunkovského hřbitova zakončilo položení kytic a zapálení svíček na hrobech básníka Władysława Sikory a Antoniho Szpyrce.

Také v Praze pamatovali na zesnulé Poláky

Jak na Twitteru informovalo Velvyslanectví Polské republiky v Praze, zástupci Polského velvyslanectví v Praze, Polského institutu, pražského duchovenstva, polských médií a Polského klubu položili věnce a zapálili svíčky na polských válečných i civilních hrobech na pražských hřbitovech.

„Svíčky byly zapáleny mimo jiné na hrobech osmi polských letců sestřelených nad Slovenskem 29. prosince 1944, matky Konstantina Ildefonse Galczynského – Wandy Galczynské, Marie Teresy Poniatowské – manželky bratra posledního polského krále Stanisława Augusta a Mariana Szyjkowského – zakladatele české univerzitní polonistiky. Bílé a červené kytice se podle polského velvyslance v Praze Mateusze Gniazdowského objevily také na hrobech veteránů boje za nezávislost – Jozefa Filipowicze a Felixe Sójkowského.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.