V polovině září se v Brně konaly Dny národnostních menšin Babylonfest pod záštitou primátora města Brna a hejtmana Jihomoravského kraje. Letos se konal již 16. ročník této oblíbené akce.

Jeho součástí byly koncert vážné hudby umělců různých národností žijících v Brně, sportovní turnaj v bowlingu, literární dílny, rozhovory se zajímavými osobnostmi, sázení stromu národů, vědomostní soutěž a společenský večer. Jako každý rok se akce zúčastnil i Klub Polonus.

Spolupráce všech národností

Každá národnostní menšina je zodpovědná za organizaci alespoň jedné akce a má přesně stanovené úkoly, díky čemuž celý týden probíhá hladce a efektivně.

Bowlingový turnaj

Ani letos tomu nebylo jinak. Organizační výbor, jehož součástí je i předseda Klubu Polonus, se pravidelně scházel od začátku února. Klub Polonus měl na starosti organizaci sportovního turnaje v bowlingu, který se konal v sobotu 9. září 2023. Do soutěže se přihlásilo dvanáct družstev. Po urputném boji ve dvou kolech se do finále probojovala čtyři družstva, přičemž na konečném prvním místě se umístilo družstvo Řecka, na druhém místě Slováci a na třetím místě bulharská menšina.

Pub kvíz

Klub Polonus se umístil na pátém místě, ale hned v následující soutěži – vědomostní soutěži “ Pub Quiz“ – získal s velkým bodovým náskokem první místo a obhájil své vítězství z loňského roku. Otázky kladené v této soutěži nebyly nikterak snadné – např. poznávat podle erbů jednotlivé regiony Maďarska nebo uvádět názvy tří pohoří ve slovenském znaku.

Sázení stromu

Po napínavých soutěžích se v klidnější atmosféře sešli zástupci menšin, aby zasadili stromy menšin a užili si společenský večer.

Zdobení stromu

Sázení stromu národnostních menšin je sympatická akce, která každoročně obohacuje městský park Lužánky o nový strom. Letos byl vysazen dub, který byl ozdoben stuhami v barvách národnostních menšin.

Příjemným prvkem bylo občerstvení s kulturním programem, které mělo poněkud zábavný organizační prvek – menšina, která měla tento bod programu na starosti, se rozhodla snížit náklady na akci a hledat dobrovolné hudebníky na brněnském nádraží a na Masarykově ulici, tedy v místech, kde se každodenně objevují pouliční muzikanti.

Sázení stromu

Součástí večerního programu byla výuka řeckých tanců, ochutnávka vietnamských jídel a společné hodování za doprovodu kapely z Budapešti.

Barevný průvod

Nejdůležitějším dnem byla sobota 16. září 2023, která začala průvodem, v němž se představily různé národnosti. Průvod začal na Moravském náměstí a skončil u Mahenova divadla, u kterého se všichni účastníci vyfotili na společné fotografii.

Později měli diváci v parku Lužánky možnost sledovat program, v němž se představily všechny národnosti žijící v Brně – Maďaři, Němci, Slováci, Poláci, Ukrajinci atd. Mezi účinkujícími byl folklorní soubor Pučík, Kupava, Sahar Group a mnoho dalších. Celý program zakončil večerní koncert řecké skupiny Mydros.

Poláky reprezentoval Polský klub Polonus a reaktivovaný soubor Skotnica, který nyní vystupuje pod názvem Zespół Taneczny im. Ferdynanda Króla. Skupina pod vedením Darie Woźnicy zatančila orlovské tance.

V parku bylo možné ochutnat tradiční jídla různých národů. Nezklamali ani Poláci. Stánek s občerstvením připravili a obsluhovali dva mladí příznivci Klubu Polonus Jacek a Szymon, kteří nabízeli poznaňskou kuchyni, tedy pyry z gzikiem, łazanki, żurek, kynutý koláč s ovocem, tvarohový koláč a další pochoutky. Druhý stánek Polonusu zásoboval honorární konzul Petr Mrkývka spoustou propagačních materiálů, které se mezi návštěvníky rovněž rychle rozdaly – známka toho, že Polsko začíná být mezi Čechy opravdu „v módě“.

Danuta Koné Król, Alicja Iwanuszek

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.