ČESKÝ TĚŠÍN / V úterý 28. března se na Obchodní akademii konal veletrh fiktivních firem. Veletrh škola pořádá každoročně a zve na něj i zahraniční firmy. Studenti mohli porotě a svým kolegům představit výsledek téměř půlroční práce.

„Letos je to 25. ročník, je tady 14 firem ze škol z Opavy, Orlové, Ostravy, je tady i jedna ze Slovenska z Čadce. Firmy se na svém stánku snaží zaujmout zákazníky svými výrobky nebo službami. Máme tu také porotce, většinou naše absolventy,“ uvedla Beata Hupka, zástupkyně ředitele pro vzdělávání v polském jazyce.

Co jsou fiktivní firmy?

Fiktivní firma je velmi specifickým a zajímavým předmětem, který se vyučuje ve třetí třídě. Třída je rozdělena na dvě skupiny, z nichž každá buduje svou vlastní společnost. Žáci si vybírají předmět svého podnikání – výrobu produktů, poskytování různých služeb nebo obchodování s nejrůznějším druhem zboží. Důležitá je právní forma firmy, její název a organizační struktura.

Žáci se snaží se svou novou firmou prosadit na trhu – nabízejí své služby, výrobky nebo zboží ostatním fiktivním firmám z jiných středních škol v České republice. Vytvoří katalog svých výrobků nebo služeb, provedou průzkum trhu a inzerují své výrobky. Spolupráce mezi fiktivními firmami probíhá i na mezinárodní úrovni s firmami z Polska a Slovenska.

Prezentace společnosti v češtině a angličtině

Výsledky své práce pak studenti prezentují na veletrhu fiktivních firem. Pětičlenná porota hodnotí prezentaci firemního stánku, komunikaci zástupců firmy se zákazníky, katalog výrobků a služeb, kreativitu zástupců firmy nebo nejzajímavější podnikatelské nápady.

Studenti měli také za úkol připravit pětiminutovou prezentaci v češtině. Novinkou byla 90sekundová prezentace společnosti v angličtině. Byly uděleny ceny diváků. Proběhla také soutěž o nejzajímavější a nejoriginálnější leták, kterou hodnotili učitelé z obchodní akademie a škol přítomných na veletrhu.

„Veletrh fiktivních firem je obohacen o přednášky porotců a workshopy o podnikání, kterých se mohou zúčastnit i žáci prvního a druhého ročníku. Navštěvují také stánky a obchodují. Takto získávají nové zkušenosti,“ vysvětlila Beata Hupka.

Pracují jako ve skutečné firmě

Obchodní akademie v Českém Těšíně tento den měla na veletrhu čtyři stánky, z toho dva s polsko-českým týmem.

„Naše společnost se jmenuje ‚Custom Company‘. Zabýváme se potiskem různých výrobků, může jít například o trička, mikiny, hrnky i kancelářské potřeby. Naším sloganem je ‚Make it yours‘, což znamená – udělejte si to podle svého. Chceme se odlišit, protože v dnešní době se obchodní řetězce řídí aktuálními trendy a každý obchod má to samé. Proto jsme se rozhodli začít podnikat v tomto odvětví. Zákazník přijde s nápadem a my mu ho pomůžeme realizovat. Máme také balíček „udělej si sám“, zákazník přijde s návrhem potisku, my mu domů pošleme speciální barvy a hotový motiv a on si výrobek sám dokončí. Vše vyrábíme z ekologických a přírodních materiálů,“ uvedla Tereza Pavlíčková, žákyně třídy 3.C.

„Ve společnosti jsem zástupcem managera. Pracovali jsme ve čtyřčlenném týmu, naším úkolem bylo připravit plakáty, letáky, vizitky a katalogy. Minulý týden jsme naši firmu prezentovali na Veletrhu fiktivních firem v Ostravě. Celý náš tým je desetičlenný, dnes prezentujeme firmu jen ve čtyřech lidech,“ dodala Tereza Pavlíčková.

Žáci třídy 3. C šest měsíců pilně pracovali, aby mohli své firmy prezentovat na Veletrhu fiktivních firem.

Některé stánky nabízely i občerstvení

„Naše společnost se jmenuje FCF catering, což je vlastně zkratka pro jídlo, péči a květiny. Děláme catering, poskytujeme našim klientům služby, které s ním souvisejí. Máme například vlastního DJ, poskytujeme také pokoje pro hosty, kteří chtějí přenocovat. Máme profesionální číšníky, kuchaře a baristy. Dnes v našem stánku nabízíme řízky a minerální vody. Patřím do personálního oddělení, připravovali jsme mzdy pro naše zaměstnance, zadávali jsme je do systému,“ uvedla Krystyna Vinceová, studentka třídy 3.C.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.