E-mail: redaktor@zwrot.cz

ČESKÝ TĚŠÍN / Po dvouleté pandemické přestávce se do kalendáře tradičních akcí Polského kulturně-osvětového svazu vrací Reprezentační slezský ples, který je stěžejní akcí členů PZKO v Mistřovicích. Uskuteční se v pátek 27. ledna 2023 ve všech prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně.

„Slezský ples má již dlouhou tradici. Letos se koná jeho 56. ročník. Po celých 55 let tuto akci organizoval náš bývalý předseda Daniel Kadłubiec. V letošním roce došlo ke změnám ve vedení místní skupiny PZKO v Mistřovicích, ale to nic nemění na tom, že ples pořádá a nadále bude pořádat MS PZKO v Mistřovicích,“ říká Renata Kadłubiec, předsedkyně organizace.

Pořadatelé ujišťují, že si na plese každý najde něco pro sebe. Především bude připraven bohatý kulturní program. V hlavním sále bude tanečníkům hrát vynikající orchestr „Rivieras“ a pro mládež a další zájemce bude v Jazz Clubu připravena diskotéka, kterou povede DJ Tomek. Hudební salonek bude patřit milovníkům folkloru – ke zpěvu a tanci bude hrát kapela Bezwina.

Ples zahájí regionální soubor „Błędowice“ se slezskými tanci a společnou polonézou. Hlavní hvězdou programu však bude Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) z Prešova, o jehož temperamentu jsme se mohli přesvědčit na mnoha koncertech nejen v našem regionu.

Jaká kapela se jmenuje „Bezwina“?

„Vždy se snažíme, aby byl program jedinečný. Zveme folklorní skupiny z České republiky, Slovenska nebo Polska. Několikrát jsme dokonce hostili soubor písní a tanců „Śląsk“. Letos vystoupí profesionální taneční soubor Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) z Prešova. Jedná se o jeden ze dvou profesionálních slovenských souborů, který je na velmi vysoké úrovni. Soubor jsme na našem plese hostili už snad dvakrát a vždy se setkal s úžasným přijetím,“ říká Renata Kadłubiec.

Dodává, že pozvaní hudebníci vystupují na plese již několik let. „Ples zahájí regionální soubor „Błędowice“, k tanci bude hrát profesionální orchestr „Rivieras“, který nás provází již 15 let. Jedná se o soubor z Horní Bečvy, ale má i polské rysy, protože vedoucí tohoto souboru pocházejí z našeho regionu. V hudebním sále zahraje kapela „Bezwina“, tedy hudebníci z kapel Bezmiana a Nowiny. V Jazz Clubu bude diskotéka s DJ Tomkiem, který hrál i na předchozích ročnících plesu,“ vysvětluje.

Slezský ples je výjimečný z několika důvodů

Akci bude poprvé moderovat Wojtek Kadłubiec. Nebude samozřejmě chybět tombola, společné zpívání, nácvik slezských lidových tanců a další atrakce, které dodají slezské oslavě punc jedinečnosti. K dispozici bude bohatý bufet a několik barů. Mediálním partnerem je tradičně „Głos“.

Kde koupit vstupenky?

Místenky lze zakoupit pouze elektronicky na oficiálních stránkách plesu ZDE.

Těšíme se na setkání s vámi. Uděláme vše pro to, abyste nelitovali času a nákladů, které jste na naši akci vynaložili. Těšíme se na vás!

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.