ČESKÝ TĚŠÍN / Po dvouleté pandemické přestávce se do kalendáře tradičních akcí Polského kulturně-osvětového svazu vrací Reprezentační slezský ples, který je stěžejní akcí členů PZKO v Mistřovicích. Uskuteční se v pátek 27. ledna 2023 ve všech prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně.

„Slezský ples má již dlouhou tradici. Letos se koná jeho 56. ročník. Po celých 55 let tuto akci organizoval náš bývalý předseda Daniel Kadłubiec. V letošním roce došlo ke změnám ve vedení místní skupiny PZKO v Mistřovicích, ale to nic nemění na tom, že ples pořádá a nadále bude pořádat MS PZKO v Mistřovicích,“ říká Renata Kadłubiec, předsedkyně organizace.

Pořadatelé ujišťují, že si na plese každý najde něco pro sebe. Především bude připraven bohatý kulturní program. V hlavním sále bude tanečníkům hrát vynikající orchestr „Rivieras“ a pro mládež a další zájemce bude v Jazz Clubu připravena diskotéka, kterou povede DJ Tomek. Hudební salonek bude patřit milovníkům folkloru – ke zpěvu a tanci bude hrát kapela Bezwina.

Ples zahájí regionální soubor „Błędowice“ se slezskými tanci a společnou polonézou. Hlavní hvězdou programu však bude Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) z Prešova, o jehož temperamentu jsme se mohli přesvědčit na mnoha koncertech nejen v našem regionu.

Jaká kapela se jmenuje „Bezwina“?

„Vždy se snažíme, aby byl program jedinečný. Zveme folklorní skupiny z České republiky, Slovenska nebo Polska. Několikrát jsme dokonce hostili soubor písní a tanců „Śląsk“. Letos vystoupí profesionální taneční soubor Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) z Prešova. Jedná se o jeden ze dvou profesionálních slovenských souborů, který je na velmi vysoké úrovni. Soubor jsme na našem plese hostili už snad dvakrát a vždy se setkal s úžasným přijetím,“ říká Renata Kadłubiec.

Dodává, že pozvaní hudebníci vystupují na plese již několik let. „Ples zahájí regionální soubor „Błędowice“, k tanci bude hrát profesionální orchestr „Rivieras“, který nás provází již 15 let. Jedná se o soubor z Horní Bečvy, ale má i polské rysy, protože vedoucí tohoto souboru pocházejí z našeho regionu. V hudebním sále zahraje kapela „Bezwina“, tedy hudebníci z kapel Bezmiana a Nowiny. V Jazz Clubu bude diskotéka s DJ Tomkiem, který hrál i na předchozích ročnících plesu,“ vysvětluje.

Slezský ples je výjimečný z několika důvodů

Akci bude poprvé moderovat Wojtek Kadłubiec. Nebude samozřejmě chybět tombola, společné zpívání, nácvik slezských lidových tanců a další atrakce, které dodají slezské oslavě punc jedinečnosti. K dispozici bude bohatý bufet a několik barů. Mediálním partnerem je tradičně „Głos“.

Kde koupit vstupenky?

Místenky lze zakoupit pouze elektronicky na oficiálních stránkách plesu ZDE.

Těšíme se na setkání s vámi. Uděláme vše pro to, abyste nelitovali času a nákladů, které jste na naši akci vynaložili. Těšíme se na vás!

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.