NEBORY / Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Neborech uspořádala ve čtvrtek v Jizbě tradic v Domě PZKO Pawła Oszeldy tvůrčí dílny pro děti i dospělé. Tématem byly tradiční vánoční ozdoby z oplatek.

Před polednem dorazili do Domu PZKO žáci z polské základní školy v Neborech. Než však usedli kolem dřevěného stolu, mohli před vstupem do místnosti obdivovat „podłaźnik“, tedy ozdobený vánoční stromek zavěšený u stropu.

Vedoucí dílny Sylwia Grudzień jim vyprávěla o zvycích spojených s Vánocemi.

Vánoční ozdoby z oplatek

V Jizbě tradic už na děti čekal materiál na výrobu vánočních oplatkových ozdob – světů a hvězd. Pomocí jehel a připravených šablon děti vystřihovaly z oplatek potřebné tvary, ze kterých pak vytvářely barevné dekorace.

Dílny se jim velmi líbily, mimo jiné i proto, že mohly sníst kousky oplatek, které už nepotřebovaly.

Workshop pro členy spolku

Odpoledne se stejného workshopu zúčastnili také členové spolku. Přítomné dámy přiznaly, že se s výrobou oplatkových dekorací setkaly poprvé. Ptaly se, kde se dají koupit barevné oplatky. Je proto pravděpodobné, že některé domácnosti budou mít letos na vánočním stromku ozdoby z oplatek. Zejména proto, že kromě světů, neboli kulatých ornamentů, vytvořili také hvězdy a kolébky.

„Velmi bychom si přáli, aby Jizba tradic v našem Domě PZKO nebyla jen místem, kde shromažďujeme exponáty. Chceme, aby se stala místem setkávání, a proto vznikla myšlenka workshopů. Doufám, že se nám v budoucnu podaří uspořádat ještě mnoho podobných akcí. Máme v plánu workshopy a přednášky. Obzvláště nás těší, že jsme mohli hostit děti z polské školy v Neborech,“ řekla Halina Szczotka, předsedkyně MS PZKO.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.