ČESKÝ TĚŠÍN / V lednu budou občané České republiky volit prezidenta. Studenti Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně se rozhodli uspořádat studentské volby již teď. K volbám šli včera.

Účast byla značná. Voleb se zúčastnilo více než 62 procent studentů. O rok dříve, ve studentských volbách do Poslanecké sněmovny, byla volební účast 56 procent. Volba prezidenta je v České republice celkově nejoblíbenější. Pro srovnání, ve druhém kole prezidentských voleb v České republice v roce 2018 byla volební účast 66 procent.

Nejvíce se k volbám dostavilo třeťáků, nejmenší zájem o volby byl mezi prvňáky.

Vítězové

Jakého prezidenta by si přáli žáci Polského gymnázia Juliusze Słowackého? Jejich volby vyhrála Danuše Nerudová, která získala více než 50 procent hlasů. Druhý skončil Petr Pavel, třetí Pavel Fischer a teprve za ním se na čtvrtém místě umístil Andrej Babiš.

Budou tyto výsledky podobné výsledkům lednových voleb? Před rokem studenti společně s učiteli zvolili koalici SPOLU. Hlasovalo pro něj 49,28 % osob, které zamířily do volební místnosti. Ve skutečných parlamentních volbách v roce 2021 zvítězila koalice SPOLU s více než 27,7 % hlasů.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.