DOLNÍ LÍŠTNÁ / Krásnou předvánoční akci pro své členy uspořádala v neděli Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v České republice.

Ve 14 hodin se za slunečného, ale mrazivého počasí sešli (nejen) senioři před Domem PZKO, aby rozsvítili světýlka na vánočním stromku instalovaném na venkovním pódiu u malovaného vánočního betlému o rozměrech 2,5 × 4 metry.

Zpěv koled v horalském stylu

Účastníky přivítala předsedkyně Renata Szkucik a pozvala je k poslechu lidových písní a zpěvu koled společně s horalskou kapelou.

Zpívání koled s kapelou pak pokračovalo v Domě PZKO u teplého čaje a koblihy. Během setkání se všichni přítomní pochlubili, jak připravují štědrovečerní stoly ve svých domovech a jak vypadá štědrovečerní večeře u nich doma.

Divadelní představení

Ve druhé části předvánočního setkání vystoupilo pro členy PZKO v Líštné Divadlo bez opony (Teatrzyk bez Kurtyny) z Karviné s hrou Za hvězdou, kterou napsala a režírovala Bogdana Najder. Hra diváky opravdu nadchla. Dialogy a gagy, písně s vlastními texty na známé melodie, parodie na činy známých politiků, klady a zápory představitelů různých národů, příznivců starého režimu i nové generace, to vše komentované andělskými postavami vytvořilo fantastickou atmosféru představení.

Vrcholem představení bylo konstatování, že všichni lidé jsou nakonec bratři a nezáleží na tom, odkud pocházejí, jakým jazykem mluví, jací jsou, jaké mají světonázory a orientace. Spojovala je hvězda, za kterou šli každý svým způsobem.

Vánoční a novoroční pozdravy

Sedmnáct herců nadchlo místní publikum. Akce všechny potěšila a příjemně naladila na poslední týden letošního adventního období. Na závěr nechyběla ani vzájemná vánoční a novoroční přání.

TaSz

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.