ČESKÝ TĚŠÍN-MOSTY / Bohatý program připravila pro své členy a příznivce Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu Český Těšín-Mosty. Tentokrát organizační štafetu převzaly Katarzyna Górniak a Renata Adamek. Letošní vánoční večírek se nekonal v tradičním rodinném kruhu, ale byl připraven i s ohledem na spřátelené skupiny PZKO.

Akce se konala v sobotu 3. prosince 2022 v Domě PZKO Český Těšín-Mosty. Účastníci žízniví po vědomostech o medu a zdravém těle se začali scházet od 15.00. Vítány byly i děti. Akci podpořil Rozvojový fond Zaolší.

„Vždy jsme pro členy našeho spolku pořádali vánoční večírky. Je to poprvé, co jsme měli večer s tak bohatým programem. Připravili jsme program pro dospělé i děti. V Mostech bohužel není žádná polská mateřská škola, ale pozvali jsme děti z těšínských mateřských škol,“ řekl Marek Dywor, předseda MS PZKO Český Těšín-Mosty.

Setkání s autorkou Edytou Hanslik

Pro děti byl v místnosti připraven speciální koutek. Zde se mohly posadit a poslechnout si básně, které jim ze svých knih předčítala spisovatelka Edyta Hanslik.

„Bydlím v Cieszyně. Pracuji na oddělení intenzivní péče a anestezie jako zdravotní sestra již 25 let. Tato práce je těžká, protože se v ní hodně pracuje se smrtí a utrpením. Psaní poezie je pro mě takovým relaxem. Vydala jsem šest básnických sbírek pro dospělé a jednu pro děti. Můj syn mi jednou řekl: „Mami, napiš něco i pro děti,“ řekla Edyta Hanslik.

Workshopy pro děti a dospělé

Po setkání s autorkou byly připraveny workshopy pro děti. V místnosti o patro níž mohly popustit uzdu své fantazii a vytvořit si vlastní svícen. Rodiče mezitím v klidu poslouchali plánované přednášky, pili kávu a jedli připravené občerstvení.

„Workshopy připravili členové našeho spolku. Dílny pro děti připravili naši mladí lidé, tedy žáci devátých tříd nebo studenti nižších ročníků středních škol,“ prozradil Marek Dywor.

Byl připraven další workshop, tentokrát pro dámy. Mohly by si vyrobit vlastní směs koupelových solí.

Knižní jarmark

Nesměl chybět ani knižní jarmark. „Ti, kteří ještě nemají dárky k Vánocům, měli možnost koupit si knihy nebo se alespoň inspirovat,“ uvedla Katarzyna Górniak.

Knihy k prodeji připravili manželé Wirthovi a prodávali je členové spolku.

Rostliny, které nás obklopují, mohou mít léčivé účinky

První přednášku přednesl Dr. Tomasz Beczała, doktor biologických věd. Mluvil o rostlinách, které nás obklopují. Obvykle je považujeme za plevel, ale ukazuje se, že mají často léčivé účinky.

„Nejlepší je začít dobrodružství s divokými bylinami na procházkách s rodinou. V Polsku se vyskytuje 400 až 500 druhů lesních rostlin. Myslím, že v České republice jich bude ještě více a většina z nich má léčivé účinky. Snažil jsem se vybrat takové běžné druhy, které dříve používali chudí lidé. A dnes se k tomuto bylinkářství vracíme. Pokud tyto rostliny rostou v naší blízkosti a jsou zdarma, proč je nevyužít,“ vysvětlil Tomasz Beczała.

Bylinky mají dobrý vliv na naše zdraví

Většina těchto léčivých rostlin se vyskytuje na teplých okrajích lesů. Tomasz Beczała představil přítomným vybrané rostliny, včetně známého česneku medvědího, prvosenky, kopřivy, podbělu a černého bezu.

Hovořil o tom, které byliny jsou dobré na které nemoci, na které si dávat pozor, kolik jich konzumovat, s jakými jinými rostlinami je nezaměňovat a jaké užitečné hodnoty byliny mají a jak jsou dobré pro naše zdraví.

Včelí městečko v Dzięgielówě

Další přednášku měl Jan Gajdacz, spolumajitel včelího městečka v Dzięgielówě. Přiznal, že na takovém výjezdu byl poprvé, vždy mluvil o včelách pouze ve svém včelíně.

Jan Gajdacz začal své dobrodružství se včelami jako malý chlapec, když sledoval svého otce při práci. Jeho otec později začal vyrábět úly ze dřeva v podobě horských chat a lidem se to zalíbilo. Počet úlů se zvyšoval, až vznikl celý včelín. Začali k němu jezdit různí lidé, a tak se místo stalo velmi známým. Po otcově smrti převzal Jan Gajdacz se svou sestrou Včelí městečko, aby pokračovali v otcově práci.

Během své přednášky hovořil o tom, jak včely vyrábějí med, jaké produkty lze od těchto pilných tvorů získat, jak je konzumovat, o jejich léčivých vlastnostech, o životě včely, který trvá v průměru jen 21 dní, nebo o tom, jak včely v zimě vytápějí svůj úl.

Jedna včela vyprodukuje za svůj život jednu čajovou lžičku medu

Aby trochu přiblížil náročnou práci včel, zmínil, že jedna včela vyprodukuje za svůj život jednu čajovou lžičku medu. Aby včely vyprodukovaly 1 kg medu, musí navštívit až několik milionů květů. Denní dávka medu, kterou by měl člověk zkonzumovat, aby si udržel tělo v kondici, je 50 gramů.

Zmínil také, že nejlepší je kupovat med od místního včelaře, protože v medu je také pyl z květů, který vytváří přirozenou imunitu vůči všemu, co je v ovzduší v dané oblasti. Pokud si takový med koupíte, dejte pozor, abyste ho nepřidávali do horkého čaje nebo vařící vody, protože pak ztrácí všechny své zdravé vlastnosti. Med by se měl přidávat do kapaliny, která má teplotu maximálně 42 °C .

Včela je jediný hmyz, který se dělí o své produkty

Jan Gajdacz zakončil svou přednášku těmito slovy: „Na závěr musím říci, že včela je jediný hmyz, který se dělí o své produkty.“

Po přednášce byla možnost klást otázky. Jan Gajdacz hovořil nejen o tom, co jsou včely schopny vyprodukovat a co můžeme využít, ale přivezl s sebou i výrobky, které prodává ve svém Včelím městečku. Účastníci si tak mohli koupit med, včelí pyl nebo propolis.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.