JABLUNKOV / Unikátní výstavu si můžete prohlédnout ve Světovém muzeu Bible v Jablunkově. Představuje mistrovské repliky českých korunovačních klenotů. Výstava bude přístupná do 30. ledna. Otevřeno je denně kromě 31. prosince. Při plánování návštěvy doporučujeme využít rezervační systém.

„Přivezení replik korunovačních klenotů do Jablunkova je výsledkem tříleté práce. Bylo třeba vyřešit technické a finanční záležitosti, ale také zajistit bezpečnost vystavených exponátů. Výstava putuje po České republice a Slovensku již zhruba sedm let. Jsme velmi rádi, že jsme mohli tuto výstavu uspořádat v našem regionu. Tato výstava je mistrovská, protože repliky jsou propracované opravdu do nejmenších detailů. Hodnota vystavených replik je téměř deset milionů korun,“ prozradil na vernisáži ředitel Muzea Bible v Jablunkově Petr Hamrozi.

Národní kulturní památka

České korunovační klenoty patří k národním kulturním památkám a jsou pravděpodobně nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. O českých korunovačních klenotech se učí ve škole. Originální exponáty jsou však k vidění pouze jednou za pět let a návštěvníci musí často čekat ve frontě více než osm hodin, poté si exponát prohlédnou jen na krátkou chvíli.

Autor nádherných replik korunovačních klenotů, které můžete obdivovat v Jablunkově, je jedním z nejlepších evropských zlatníků a legendou mezi klenotníky. Je jím Jiří Urban, který mimo jiné vyrobil šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kříž pro papeže Jana Pavla II.

„České korunovační klenoty jsou na dosah. Výstava umožní návštěvníkům podrobně se seznámit s tímto jedinečným pokladem a zároveň si prohlédnout repliky těchto mistrovských děl bez jakéhokoli rušivého elementu,“ dodal Hamrozi.

Historie českých korunovačních klenotů

Návštěvníci tak mohou obdivovat mistrovskou repliku českých korunovačních klenotů. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) se používaly při korunovacích českých králů. Tento zvyk přetrval až do počátku 17. století, kdy se s nimi naposledy nechal zobrazit císař Matyáš Habsburský. Během třicetileté války se žezlo a jablko dostaly do Vídně, kde se nacházejí dodnes. Posledním králem, který si nechal na hlavu nasadit svatováclavskou korunu, byl naopak Ferdinand V. Dobrotivý v roce 1836.

Další zajímavé exponáty

Mezi pozoruhodné exponáty patří replika korunovačního meče, dále kopie Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II. nebo oficiální replika Pražského Jezulátka. Celou výstavu doplní unikátní exponáty z Muzea Bible v Jablunkově.

Výstavu je možné navštívit až do 30. ledna 2023 denně od 8:00 do 18:00. Na Silvestra, 31. prosince 2022, bude výstava uzavřena.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.