E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

JABLUNKOV / Ve dnech 17. a 18. prosince se v Domě PZKO v Jablunkově představil Klub žen se svými ručními pracemi. Výstava s názvem. „Kouzlo Vánoc“ byla slavnostně zahájena v sobotu dopoledne. Výstavu doprovázel knižní jarmark.

„Naším cílem bylo navodit sváteční atmosféru, proto se naše výstava jmenuje Kouzlo Vánoc. Práce na výstavu připravily všechny dámy z Klubu žen. Pozvali jsme také lidové umělce Tadeusze Szkucika a Pavla Kufu. Z Českého Těšína přijeli manželé Wirthovi, kteří prodávají polské knihy,“ uvedla předsedkyně Klubu žen Władysława Byrtus.

Na výstavě byly k vidění výrobky vyrobené sedmi různými technikami

Na výstavě účastníci obdivovali ručně vyřezávané betlémy, háčkované baňky, patchworkové ubrusy a polštářky, pletené čepice a šály, makramé nebo paličkovanou krajku.

„Máme zde až sedm technik. Vždycky začínám paličkovanou krajkou, protože je to nejobtížnější technika, kterou dělá jen málo lidí. Modernější je patchwork. Pak háčkované ozdoby na vánoční stromeček. Máme různé zimní dekorace, které si můžete vyrobit i sami doma. Například tento věnec je vyroben z kosmetických vatových polštářků,“ vysvětluje Vladislava Byrtus.

Praktická ukázka některých technik

Pokud měl někdo zájem, paní Byrtus mu ráda ukázala, jak se macramé vyrábí.

„Je tu i takový můj koutek v boho stylu, to všechno se mi moc líbí. Macramé není náročná technika, ruce při ní sice trochu posilují, ale zároveň je to relaxace,“ řekla paní Byrtus.

Na druhé straně místnosti jste se mohli naučit jinou techniku

„Připravila jsem takové klauny ze šišek. Mohou je vyrábět i děti, ale musí je doprovázet dospělá osoba, protože se vyrábějí tavnou lepicí pistolí,“ řekla Helena Niedoba.

Vystoupení žáků polské základní školy v Jablunkově

„Jsem rád, že se nám podařilo uskutečnit tuto výstavu a knižní jarmark. Chtěl bych poděkovat všem vystavovatelům a především Klubu žen Polského kulturně-osvětového svazu v Jablunkově, který vše připravil a zorganizoval,“ těmito slovy zahájil výstavu Jan Ryłko, předseda MS PZKO v Jablunkově.

V rámci programu vystoupili žáci Polské základní školy Henryka Sienkiewicze v Jablunkově. Předvedli krátké představení o čtyřech svíčkách symbolizujících mír, lásku, víru a naději. Zazpívali písně s vánoční tematikou, předvedli tanec andělů a pozvali nás ke společnému zpívání koled.

Tombola a domácí kuchyně

Žáky na vystoupení připravily jejich učitelky Monika Lysek a Izabela Jachnicka. Mezi přítomnými byli starosta Jablunkova Jiří Hamrozi, ředitelka polské základní školy Urszula Czudek a ředitelka jablunkovské mateřské školy Katarzyna Kantor.

Kromě výstavy a vernisáže, byla tombola, a v kuchyni připravené teplé pokrmy, občerstvení, koláče, káva, čaj nebo vaječný likér.

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.