E-mail: redaktor@zwrot.cz

WISŁA / Začaly zimní sportovní závody sdružení „Wspólnota Polska“ – Polonijny Festiwal Nordic Walking a II Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym.

Početné mezinárodní zastoupení Poláků ze zahraničí, kteří se sjeli do zasněžené mrazivé Wisly, se zúčastnilo briefingu, na kterém byli závodníci seznámeni s pravidly, harmonogramem a atrakcemi, které závody provázejí.

Záštitu nad soutěžemi převzal Polský olympijský výbor, který je partnerem sdružení „Wspólnota Polska“ ve všech sportovních aktivitách.

Dnes začíná soutěž v nordic walkingu

Dnes startuje první závod – nordic walking z náměstí Bogumiła Hoffa, tedy reprezentativního centra Wisly, malebnými uličkami mezi obrovskými závějemi sněhu, o který tu není nouze.

Nordic walking je forma rekreace spočívající v chůzi se speciálními holemi. Byl vynalezen ve Finsku ve 20. letech 20. století jako celoroční trénink pro běžce na lyžích. Říkalo se mu Sauvakävely, což znamená „chůze s holemi“. Až do publikace Marko Kantaneva z roku 1997 však zůstával formálně nepopsaný.

V porovnání s běžnou chůzí se při nordic walking působí na hole silou z obou stran. Proto lidé, kteří ho cvičí, zapojují více svalových skupin, i když méně intenzivně. Svaly (včetně hrudníku, tricepsů, bicepsů, ramen a břicha) jsou také stimulovány jinak než při běžné chůzi.

Náročné trasy

Běh se uskuteční na běžeckých tratích na Kubalonce – v současnosti druhém největším středisku běžeckého lyžování v Polsku po slavných Jakuszycích.

Stezky jsou vedeny lesy východně od samotného sedla průsmyku. Stoupají na jižní a západní svahy 830 metrů vysokého kopce, kterému se také říká Kubalonka. Jejich uspořádání vytváří skutečný labyrint.

Délky jednotlivých navrhovaných variant jsou 300 m; 750 m; 1400 m; 2,5 km; 5 km. Tratě jsou většinou náročné, protože jsou vedeny tak, aby lyžaři museli zvládnout jak prudká stoupání, tak sjezdy s častými zatáčkami.

Wisła – kouzelné místo

Sněhové srážky jsou ve Wisle a jejím okolí obvykle vydatnější než v mnoha jiných oblastech Slezských Beskyd a sněhová pokrývka se zde udrží déle.

Wisla je jedno z nejkrásnějších měst Slezského vojvodství, které se nachází v okrese Těšín, přímo na hranicích s Českou republikou a v blízkosti Slovenska.

Pobyt zde nabízí mnoho příležitostí k relaxaci. Stačí opustit městskou promenádu a rušné centrum Wisly a vydat se do jednoho z mnoha údolí, kde najdete klid a pohodu. Kdo se toulá po stezkách a umí se pozorně dívat, najde ve Wisle jedinečná a půvabná místa.

(PAI)

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.