TŘANOVICE, ČESKÝ TĚŠÍN / O uplynulém víkendu se třicet dětí ze souboru Rytmika Polského kulturně-osvětového svazu zúčastnilo třídenního soustředění. Jednalo se o druhé takové setkání v tomto roce. Děti se věnovaly latinskoamerickým tancům a zpěvu. Měly také praktické činnosti.

„Soustředění se zúčastnilo třicet dětí z našich tří starších skupin. Nejmladším účastníkem bylo dítě z první třídy. Nebyli přítomni všichni, ale vzhledem k období, kdy jsou děti často nemocné, jich bylo poměrně dost. Téměř více než polovina,“ řekla Renata Milerska, vedoucí souboru Rytmika.

Tanec, zpěv a praktické aktivity

Soustředění se konalo v Kulturním domě a v sále Domu PZKO v Třanovicích. Děti také přespávaly v Domě PZKO. Aktivity začaly v pátek odpoledne a skončily v neděli v poledne. Pak už zbývalo jen uklidit.

„Cílem soustředění bylo zlepšit kondici dětí. Cvičili jsme podobné věci, které běžně děláme na zkouškách. Kromě toho jsme pozvali paní Teresu, která děti učila latinskoamerické tance. Nechyběl ani zpěv a praktické činnosti. Děti se naučily vyšívat jmenovky na dárky a večer jsme měli společnou zábavu,“ vysvětlila Renata Milerska.

Během aktivit si děti také procvičily aranžmá, které si připravují na konec prvního pololetí v lednu. Soubor pak pozve své rodiče na vystoupení.

Soustředění se konalo podruhé

Soustředění Rytmiky se letos konalo podruhé. Poprvé bylo na jaře v Chotěbuzi.

„Toto soustředění bylo skvělé. Měli jsme o něco více účastníků. Proto jsme se rozhodli uspořádat takové setkání znovu na podzim. Minule jsme na konci uspořádali akci s rodiči. Tentokrát se konal pouze trénink, bez vystoupení,“ řekla Renata Milerska.

„Pro děti je to změna. Tančí se více než na obvyklé zkoušce. Děti měly trochu problém s kondicí. Nejsou zvyklé na větší a delší námahu. Takže pak byly unavené. Myslím si však, že si děti ze setkání odnesly mnoho pozitivních dojmů,“ dodala Renata Milerska.

Plánuje se další soustředění

„Další soustředění je naplánováno na jaro. Nyní se budou konat pravidelně. Trvalo mi delší dobu, než jsem našla takovou podobu tréninku, která by mi vyhovovala. Toto soustředění mi dává smysl. Je to zábava nejen pro děti, ale i pro trenéry,“ řekla Renata Milerska.

Výuku během soustředění vedly vedoucí souboru Renata Milerska a Nicole Glac.

Děti se scházejí na zkouškách v pondělí a ve čtvrtek

Soustředění se uskutečnila díky finanční podpoře Rozvojového fondu Zaolší.

Děti z Rytmiky se pravidelně scházejí v pondělí a ve čtvrtek na zkouškách. Zkoušky se konají v sále Domu PZKO na ulici Božka v Českém Těšíně. Děti jsou rozděleny do pěti věkových skupin.

„Projekt financovaný Kanceláří předsedy vlády v rámci soutěže Polonia a Poláci v zahraničí 2022“

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.