ORLOVÁ-LUTYNĚ / „Zabíjačka“ je tradiční akce pořádaná Místní skupinou PZKO v Orlové-Lutyni. Název akce není v žádném případě symbolický. Byla poražena dvě prasata a pochoutky připravené členy MS PZKO můžete ochutnat ještě dnes (sobota 26. listopadu) do 14 hodin!

„Čekala nás spousta práce. Nejtěžší to bylo ve středu. Ale rozdělili jsme se podle schopností a dovedností. Protože dámy pekly koláče a k podávání zabijačkových výrobků jsme museli připravit i slezské knedlíky nebo zelí,“ vysvětlila naší redakci Bronisława Brzezna.

Produkty bylo možné objednat. Oběd v Domě PZKO si můžete dát ještě dnes

Abyste si mohli zakoupit a odnést domů výrobky ze zabijačky, bylo nutné si je předem objednat. „Rozhodli jsme se to zorganizovat tak, abychom měli představu, jak velký bude zájem a na co. V loňském roce se totiž stávalo, že někdo přišel a chtěl si koupit výrobky domů, ale ty došly,“ vysvětluje Piotr Brzezny, předseda MS PZKO v Orlové-Lutyni.

Ještě dnes do 14 hodin však můžete zajít do Domu PZKO v Orlové-Lutyni na oběd, prohlédnout si výstavu, koupit si polské knihy nebo ruční výrobky. Mezi nimi jsou samozřejmě i ty s vánoční tematikou.

Výstava řemesel a přehled činnosti spolku

Piotr Brzezny vysvětluje, že zpočátku se tato každoroční akce pořádala pod heslem výstavy a přehlídky činnosti spolku spojené se zabíjačkou. „Protože však výstavě dominovala zabijačka, pořádáme akci nyní pod názvem „Zabijačka“. Doprovází ji samozřejmě výstava a také program,“ vysvětluje Brzezny.

O letošní program se postarali herci Polské scény Těšínského divadla. Zazpívali několik písní ze hry „Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki międzywojenne“. Rádi také odpovídali na otázky, které jim kladlo publikum.

Výstavu naopak tvoří fotografie z celoroční činnosti spolku a ruční práce žen z Klubu žen „Ola“ a dětí z místní školy. Konal se zde také prodej polských knih.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.