ČESKÝ TĚŠÍN / V pátek odpoledne byla ulice Střelniční v Českém Těšíně plná mladých lidí. Na třech místech se konaly koncerty a akce pořádané Hlavním výborem Polského kulturně-osvětového svazu. Akce nesla název „Střelniční ve zvucích“.

Vrcholem programu byly koncerty. Celá akce však začala workshopy. Zájemci by se mohli setkat v Polském centru v budově Hlavního výboru PZKO s Michalem Przywarou a Stanislavem Frankem. Workshopy byly určeny mladým lidem, kteří chtějí podnikat aktivity nejen ve svých spolcích PZKO.

Projekty musí být důvěryhodné a finančně přiměřené

Michał Przywara vedl workshop s názvem. „Od nápadu k projektu“. Účastníci se dozvěděli, kdy žádat o finanční prostředky, které projekty podporují vybrané organizace, na co se připravit a na co si dát pozor. Odpověděl také na otázky, které projekty jsou nejčastěji podporovány a kde lze najít potřebné formuláře.

Během přednášky také zdůraznil, že projekty, o jejichž financování se žádá, musí být důvěryhodné a finančně přiměřené. Nejdůležitějším bodem projektu je odpovědět na otázku: Co projekt přinese?

Jsme tu, abychom vás podpořili

A co dělat, když máte nápad, ale nejste si jisti, zda je vhodný k realizaci? „Nebojte se. Můžete se obrátit na nás, na Polské centrum Kongresu Poláků. Kontakty jsou k dispozici na adrese www.polonica.cz. Jsme tu, abychom vás podpořili. Jsme tu proto, abychom vás povzbudili a pomohli vám odpovědět na otázky, které si kladete, například zda má nápad smysl,“ řekl Michał Przywara.

Společný kalendář akcí

Během semináře měl být vytvořen společný kalendář akcí s názvem „Kalendář akcí pro mládež PZKO“.

„Cílem setkání bylo vytvořit kalendář akcí, které se konají na různých místech Zaolší. Také jsme chtěli zjistit, jaké termíny máme ještě k dispozici. Máme již několik pravidelných akcí, jako je Akademik nebo Śmiergustówka. Do kalendáře chceme zařadit především akce pro mládež, které nás zajímají. Kalendář má usnadnit naši komunikaci a spolupráci,“ řekl Stanisław Franek.

V Kamerliku se rozdávaly knihy zdarma

Součástí akce byl také knižní bazar. Milovníci literatury mohli navštívit kavárnu Kamerlik, kde pro ně byly připraveny knihy, které si mohli vzít zdarma.

Mohli si vybrat ze světové literatury, regionální literatury, polské klasiky nebo moderní polské literatury. K dispozici byly také dětské knihy nebo populárně-naučná literatura. Podle jednoho ze zaměstnanců kavárny měli lidé o knihy zájem. Několik knih tak našlo nové majitele.

V Kamerliku se rozdávaly knihy zdarma

Součástí akce byl také knižní bazar. Milovníci literatury mohli navštívit kavárnu Kamerlik, kde pro ně byly připraveny knihy, které si mohli vzít zdarma.

Mohli si vybrat ze světové literatury, regionální literatury, polské klasiky nebo moderní polské literatury. K dispozici byly také dětské knihy nebo populárně-naučná literatura. Podle jednoho ze zaměstnanců kavárny měli lidé o knihy zájem. Mohli si vybrat ze světové literatury, regionální literatury, polské klasiky nebo moderní polské literatury. K dispozici byly také dětské knihy nebo populárně-naučná literatura. Podle jednoho ze zaměstnanců kavárny měli lidé o veletrh zájem. Několik knih tak našlo nové majitele.

Tři koncerty během jednoho večera

Na večer byly naplánovány tři koncerty kapel ze Zaolší. První se konal v klubu „Dziupla“. Koncert odehrála mladá kapela „Head in the Clouds“. Přestože společně hrají teprve půl roku, byl to již jejich pátý koncert. Zahráli známé písně, například „Takie tango“ od Budky Suflera nebo „Początek“ od Krzysztofa Zalewského. Zazněly také známé anglicky zpívané písně.

Další koncert se konal v „Bledém úsvitu“. Tam hrála poměrně známá kapela „Ampli Fire“. Skupina zahrála vlastní skladby, mezi nimiž nechybělo ani několik novinek.

Akci zakončila skupina „Glayzy“ v klubu „Dziupla“. Skupina nejprve představila písně ze svého repertoáru a poté lidi svátečně naladila koledami.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.