DOLNÍ LOMNÁ / V pondělí 14. listopadu se v polské základní škole v Dolní Lomné uskutečnilo setkání s Ewou Katrušák v rámci projektu „Čtení dětem dělá zázraky“.

Akce byla rozdělena do dvou částí. Program pro děti připravili herci loutkové scény Bajka. Ve stejnou dobu se rodiče a pedagogové setkali s Ewou Katrušák, která přednášela o čtení dětem.

„Hráli jsme úryvky z různých her. Chtěli jsme dětem ukázat, jak kniha souvisí s divadlem a jak podle knihy vzniká scénář,“ řekla Ewa Kus, herečka loutkového divadla Bajka.

Dodala, že během setkání se děti seznámily se stínovým divadlem a loutkami. „Dnes se hrál úryvek z Pinocchia, Červené Karkulky a pohádky „Hledá se záškodník“ od divadla Kamišibai. Snažíme se navázat na to, o čem je přednáška pro rodiče, jak podporovat čtení a propojit to s tím, jak se kniha může proměnit v divadlo,“ dodává Ewa Kus.

Ewa Katrušák hovořila nejen o společném trávení času s dětmi

„S velkou radostí jsem dnes přišla na besedu s rodiči dětí z polské základní školy v Dolní Lomné v rámci projektu Čtení dětem dělá zázraky. Toto je dvanáctá škola, kterou jsme navštívili. V jedné místnosti je vždy divadlo pro děti a ve druhé se scházejí rodiče a pedagogové,“ uvedla ředitelka kampaně Celé Česko čte dětem Ewa Katrušák.

Ewa Katrušák zdůraznila, že se přednáška pro rodiče netýká pouze čtení dětem. „Kromě toho mluvíme také o tom, co je v životě opravdu důležité, o vyšších citech, úctě, solidaritě, sounáležitosti, přátelství, empatii a lásce. O tom, co je v životě opravdu důležité,“ říká Ewa Katrušák.

Jak učitelé vedou děti ke čtení

„Snažíme se podporovat děti ve čtení rozšiřováním naší školní knihovny nebo prostřednictvím připravených projektů. Jedním z nich je čtenářský kroužek, který pořádáme každý týden. Ve škole jsme dokonce uspořádali Den poezie a soutěž ve čtení. Vše vyústilo v přednášku Ewy Katrušak „Čtení dělá zázraky“. – řekla Marcela Szotkowska, vedoucí školy.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.