JABLUNKOV / Mužský sbor „Gorol“ z MS PZKO Jablunkov v sobotu oslavil 75. narozeniny. Koncert se konal v Domě PZKO v Jablunkově. Vystoupil také hostující sbor Hejnał-Echo z Karviné pod vedením Andrzeje Szyi.

V první části koncertu zazpíval sbor Gorol. Z pódia zněly lidové písně. Na pódiu vystoupil také host programu, pěvecký sbor Hejnał-Echo z Karviné-Fryštátu. Sbory také společně zazpívaly píseň Jaworze, jaworze.

Večerem provázel známý vypravěč Tadeusz Filipczyk, který svými příběhy rozesmál publikum. Vzpomínalo se na aktivisty a básníky spojené se sborem: Władysława Młynka, Władysława Niedobu a Józefa Pilicha. Władysław Łysek se chlubil, že „dostal kaslík ve werku po Maciejovi“. Roman Rusz vyprávěl v nářečí, jak se kdysi dělala zabijačka.

Kromě Tadeusze Filipczyka se o zábavu postarali jako moderátoři Andrzej Jachnicki, Eliza Julia Skupień a Tiana Berenika Skupień. Mladí moderátoři krátce připomněli historii sboru.

52 pánů v čele s dirigentkou

„Sbor v současné době navštěvuje 52 členů, a co mě těší nejvíce, věkový průměr se snižuje,“ řekl redakci Grzegorz Skupień, předseda sboru.

Soubor opět vede dirigentka Katarzyna Kantor. Do souboru se vrátila po přestávce, během níž ji nahradil Alojzy Suchanek.

„Potřebovala jsem si trochu odpočinout od zkoušek, koncertů, měla jsem v té době malé děti a po koncertu koled v roce 2019 jsem se rozhodla, že potřebuji trochu nabrat síly. Přesně si pamatuji den, kdy jsem přišla na svou první zkoušku sboru, bylo mi tehdy 22 let. Nevěděla jsem, jestli to budu schopná udělat. Dnes vím, že to bylo dobré rozhodnutí a jsem zpátky,“ vzpomíná Katarzyna Kantor.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.