TŘINEC / Neuplynul ani rok od odhalení kamenného obelisku na Javorovém, který byl vztyčen u příležitosti 100. výročí založení Polského turistického a sportovního svazu „Beskid Śląski“ v České republice.

Nedávno neznámí pachatelé poškodili pamětní desku na pomníku. Neznámý pachatel vyškrábal nápis „Kurvy polské“ a přidal primitivní znak.

Případ bude vyšetřovat policie

Majitel objektu, Polský turistický a sportovní svaz „Beskid Śląski“, reagoval na zprávu o poškozené pamětní desce se smutkem a nevěřícností. Předsedkyně sdružení Halina Twardziková se o případu dozvěděla z redakce časopisu Głos, který o zničené pamětní desce informoval jako první.

„Představenstvo jednomyslně rozhodlo, že bychom měli věc nahlásit policii jako trestný čin. Proto jsme požádali právníka, aby za nás připravil příslušný dokument,“ uvedla Halina Twardzik, předsedkyně PTTS „Beskid Śląski“. Dodala, že deska stála více než 5000 korun.

Reakce města

Slavnostního odhalení pamětní desky se v loňském roce zúčastnila také primátorka Třince Věra Palkovská. Tehdy zdůraznila, že je ráda, že v horách existují místa, kde se lidé mohou setkávat. „Chceme se setkávat a hledat mosty, cesty k sobě navzájem. Pro mě je to právě takové místo,“ řekla při slavnostním odhalení.

Překvapilo ji také, že pamětní deska byla zničena. „Je mi to velmi líto. Zejména proto, že mi záleží na dobrých česko-polských vztazích v našem městě. Podle mého názoru je takový čin v současné neklidné době velmi škodlivý,“ reagovala na informaci o zničené pamětní desce primátorka Třince Věra Palkovská.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.