E-mail: redaktor@zwrot.cz

ČESKÝ TĚŠÍN / Ve středu 12. října se žáci druhého stupně polských základních škol ze Zaolší utkali ve fotbale. Hrál se XXII. ročník fotbalového turnaje o Memoriál Alojze Adamce. Cílem soutěže je pohyb na čerstvém vzduchu a integrace žáků z různých škol v regionu.

Letos se turnaje zúčastnilo devět týmů z osmi škol. Fotbalová soutěž začala už ráno. Zápasy začínaly již v 8 hodin ráno. Krásné slunečné počasí bezpochyby zatraktivnilo den na hřišti.

„Byly ale i turnaje, kde bylo špatné počasí a učitelé dokonce zvažovali, zda zápasy nezrušit. Nicméně žáci chtěli hrát,“ vzpomíná Zbigniew Bocek, hlavní organizátor turnaje za Matici školskou v České republice.

Jablunkov porazil Český Těšín

Ostrá rivalita mezi týmy z Jablunkova a Českého Těšína začala již v semifinále, kdy o vstupu do finále musela rozhodnout penaltová série.

Letošní mistrovský titul a pohár získalo družstvo z Polské základní školy Henryka Sienkiewicze v Jablunkově před týmy z polské školy v Českém Těšíně a polské školy v Třinci. 4. místo, obsadila polská škola z Karviné.

Nejlepším hráčem byl zvolen Marek Sikora z Jablunkova, brankářem Daniel Cienciała z Těšína a střelcem Martin Nowok z Hnojníku. Generální konzulka Polské republiky také ustanovila pohár pro Fair Play. Získal ho tým z Třince.

Soutěž se konala na hřišti na Frýdecké ulici v Českém Těšíně. Pořádala ji Matice školská v České republice. Vítězové obdrželi poháry a medaile a všichni účastníci dostali chlebíčky, sladkosti a horký čaj. Každý tým také opustil hřiště s novým míčem.

Kdo byl patron turnaje Alojzy Adamiec?

„Alojzy Adamiec byl fotbalista z Horní Suché. Byl členem Polského turistického a sportovního sdružení „Beskid Śląski“ v RC. Před více než dvaceti lety přišel do sídla PZKO s iniciativou uspořádat společně s „Beskidem Śląskim“ fotbalový turnaj pro polské základní školy. Turnaj začala organizovat Matice školská. Zpočátku s pomocí organizace „Beskid Śląski“. – vysvětluje Andrzej Russ. A dodává, že iniciátor turnaje se prvního ročníku nedožil.

(indi)

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.