ČESKÝ TĚŠÍN / Ve středu 12. října se žáci druhého stupně polských základních škol ze Zaolší utkali ve fotbale. Hrál se XXII. ročník fotbalového turnaje o Memoriál Alojze Adamce. Cílem soutěže je pohyb na čerstvém vzduchu a integrace žáků z různých škol v regionu.

Letos se turnaje zúčastnilo devět týmů z osmi škol. Fotbalová soutěž začala už ráno. Zápasy začínaly již v 8 hodin ráno. Krásné slunečné počasí bezpochyby zatraktivnilo den na hřišti.

„Byly ale i turnaje, kde bylo špatné počasí a učitelé dokonce zvažovali, zda zápasy nezrušit. Nicméně žáci chtěli hrát,“ vzpomíná Zbigniew Bocek, hlavní organizátor turnaje za Matici školskou v České republice.

Jablunkov porazil Český Těšín

Ostrá rivalita mezi týmy z Jablunkova a Českého Těšína začala již v semifinále, kdy o vstupu do finále musela rozhodnout penaltová série.

Letošní mistrovský titul a pohár získalo družstvo z Polské základní školy Henryka Sienkiewicze v Jablunkově před týmy z polské školy v Českém Těšíně a polské školy v Třinci. 4. místo, obsadila polská škola z Karviné.

Nejlepším hráčem byl zvolen Marek Sikora z Jablunkova, brankářem Daniel Cienciała z Těšína a střelcem Martin Nowok z Hnojníku. Generální konzulka Polské republiky také ustanovila pohár pro Fair Play. Získal ho tým z Třince.

Soutěž se konala na hřišti na Frýdecké ulici v Českém Těšíně. Pořádala ji Matice školská v České republice. Vítězové obdrželi poháry a medaile a všichni účastníci dostali chlebíčky, sladkosti a horký čaj. Každý tým také opustil hřiště s novým míčem.

Kdo byl patron turnaje Alojzy Adamiec?

„Alojzy Adamiec byl fotbalista z Horní Suché. Byl členem Polského turistického a sportovního sdružení „Beskid Śląski“ v RC. Před více než dvaceti lety přišel do sídla PZKO s iniciativou uspořádat společně s „Beskidem Śląskim“ fotbalový turnaj pro polské základní školy. Turnaj začala organizovat Matice školská. Zpočátku s pomocí organizace „Beskid Śląski“. – vysvětluje Andrzej Russ. A dodává, že iniciátor turnaje se prvního ročníku nedožil.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.