E-mail: redaktor@zwrot.cz

BUKOVEC / Žáci základní školy s polským jazykem vyučovacím v Bukovci zahájili nový školní rok v opravené budově. Slavnostní otevření se konalo v sobotu 27. srpna.

„Téměř před rokem, 1. října, začala rekonstrukce školy, díky níž vznikly čtyři učebny: polytechnická, přírodovědná, počítačová a školní družina. Máme fantastické čtenářské koutky, nové toalety, jídelnu, zrekonstruované chodby, šatny, ale i sborovnu a novou ředitelnu,“ přivítala přítomné ředitelka školy Ivana Wrona.

Rekonstrukce stála 10,6 milionu korun. Obec získala od Ministerstva pro místní rozvoj dotaci ve výši více než 5,8 milionu korun. Multimediální místnost byla financována z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Zbytek zaplatila obec ze svých prostředků.

Učený kovář z Bukovce

“ Škola v Bukovci je jednou z nejstarších škol na Zaolší. Jak se dočteme ve „Vzpomínkách na dřevěné kostely ve Slezsku“ od P. Jozefa Londzina, škola v obci existovala již v roce 1792. Byla to Jochymkova kovárna, kde prostý kovář učil partu dětí psát kovanými hřebíky na ploché kameny. Budova, přesněji řečeno dřevěný „kurlok“ (chata bez komína), se nacházela naproti dnešnímu obecnímu úřadu,“ představila Ivana Wrona stručně historii školství v Bukovci.

Později byla založena již organizovaná třída, kterou navštěvovalo více než 70 dětí. V roce 1855, za vlády arcivévody Albrechta, byla v Bukovci postavena nová škola, která fungovala 136 let až do roku 1991. V té době už budova nevyhovovala požadavkům na moderní výuku, proto byla zbourána a na starých základech byla postavena nová škola.

Po 30 letech byla 1. října 2021 zahájena modernizace školy. Během rekonstrukce využívali žáci a učitelé prostory obecního úřadu a české základní školy.

Oficiální otevření budovy oslavil svým vystoupením dětský pěvecký soubor „Pastyreczki“.

Úspěšný start do nového školního roku popřáli žákům, učitelům a zaměstnancům školy senátor Jerzy Cienciała a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila řada významných hostů – Edyta Wodzyńska-Andreeva a Stanisław Bogowski z ostravského konzulátu, jakož i předsedkyně PZKO Helena Legowicz.

Slavnostní otevření zrekonstruované školní budovy zpestřilo vystoupení dětského pěveckého souboru „Pastyreczki“. Stavbu posvětil římskokatolický farář v Jablunkově Alfréd Volný.

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.