NYDEK / První škola v Nýdku – polská evangelická škola – byla otevřena před 180 lety. A před 100 lety, po vzniku Československa, byla v této podhorské obci založena také česká vzdělávací instituce.

U příležitosti těchto dvou výročí byla v sobotu 10. září odhalena pamětní deska umístěná téměř přímo na místě, kde stávala budova polské školy. V „Dřeviónce“ byla také zahájena výstava o historii školství v Nýdku.

Školu připomíná dvojjazyčná česko-polská pamětní deska. Slavnostně ji odhalili generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz a náměstek hejtmana pro školství Stanisław Folwarczny. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také Paweł Hut, ředitel odboru školství, kultury a památkové péče, a Roman Wróbel, starosta obce Bystřice.

Školu připomíná dvojjazyčná česko-polská pamětní deska. Slavnostně ji odhalili Izabella Wolłejko-Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě, a Stanisław Folwarczny, náměstek hejtmana pro školství.

Starosta obce Jan Konečný připomněl, že školní budova s číslem 88 stála na dnešním náměstí. Na asfaltové ploše hlavního náměstí v obci je dokonce vyznačen obrys budovy bývalé školy. „To znamená, že náměstí se do dnešní podoby začalo formovat až po zbourání školy v roce 1969,“ zdůraznil Konečný.

Starosta města Nýdek Jan Konečný

Škola není jen budova, ale především lidé

Wołłejko-Chwastowicz poznamenala, že se jedná o třetí polskou školu, která již neexistuje, a letos si připomínáme její činnost. A zdůraznila, že škola není jen budova, ale především lidé. „Nebýt obětavosti učitelů, kteří na této škole učili, její absolventi by si ji nepamatovali,“ řekla.

„Polské školy v regionu tvoří historii, vytvářejí nádhernou a bohatou kulturu, která je jedinečná. Bez polských škol by tu nebyl polský jazyk ani nářečí. Můžeme se pochlubit fantastickou kulturou, která vytváří celou specifičnost regionu,“ řekla Chwastowicz.

Dále poděkovala vedení obce a kraje za udržování tradice polského jazyka a polských škol a připomínají tyto tradice dalším generacím mladých lidí, kteří zde žijí.

Generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny upozornil, že škola, kterou si připomínáme, nebyla školou zřízenou seshora, rozhodnutím úřadů, ale školou zřízenou odzdola, rozhodnutím samotných horalů, občanů této obce. „Ti si plně uvědomovali, že pokud mají mít jejich děti v budoucnu šanci na slušný život, musí se vzdělávat,“ poznamenal.

„Myslím, že na tom všem je důležité, že to bylo rozhodnutí zdola. Že občané vzali věci do svých rukou a udělali vše pro to, aby jejich děti měly lepší budoucnost,“ dodal.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast školství Stanislav Folwarczny

Liliana Krzywoń – poslední ředitelka polské školy, která ukončila činnost v roce 2005, se oslav jubilea nedožila. Konečný oznámil, že zemřela minulý čtvrtek. Její památku proto uctili symbolickou minutou ticha.

Umělecký program

Po odhalení pamětní desky na náměstí v Nýdku, přesně na místě, kde do roku 1969 stála polská evangelická škola, vystoupily s krátkým uměleckým programem děti z folklorního souboru „Łączka“ ze Základní školy a mateřské školy S. Hadyny v Bystřici.

Děti zatančily tance známé z dob působení školy a nechyběly ani miniscénky ze života školy před téměř dvěma stoletími.

Na flétny zahráli dva hudebně nadaní žáci z bystřické školy, kteří žijí v Nýdku.

Od uzavření polské školy v Nydku dojíždějí místní děti, které se chtějí učit v polštině, do školy v Bystřici.

Výstava v Dřeviónce

Z náměstí se účastníci oslav přesunuli na Dřeviónku. Zde si můžete prohlédnout výstavu „Z historie vzdělávání v Nydku“. Zpracoval ji historik Jozef Szymeczek. Použil materiály, které našel Marian Steffek z Dokumentačního centra Kongresu Poláků v České republice, a také ty, které získal od lidí spojených se školou.

Výstava „Z historie školství v Nýdku“ vzbudila značný zájem.
(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.