PETROVICE U KARVINÉ / Prvního září 2022, v den 83. výročí vypuknutí druhé světové války, byl v Petrovicích u Karviné odhalen památník obětem Polenlagru č. 41.

„Chtěli jsme uctít památku těch, kteří zemřeli v nelidských podmínkách tábora Polenlager 41 v Petrovicích-Prstné. Toto místo je symbolem toho, že potomcí na jejich tragický osud pamatují. Smrt nerozlišuje mezi zásluhami a činy národů, ale pro nás živé jsou důležité hodnoty, které vyznávali zavraždění, a tou největší hodnotou byla láska k vlasti,“ řekl Stanisław Gawlik a vyzval k apelu.

Jména Poláků, kteří zemřeli v Polenlageru č. 41

„Vyzývám vás všechny, abyste povstali k apelu. A především vy, kteří jste se ničím neprovinili, ale jen tím, že jste byli polskými vlastenci a nepodepsali jste Volkslistu, a proto jste byli uvězněni v tomto Polenlageru, kde jste přišli o život: Domagała 89 let, Dyszy 75 let, Gajdowicz 73 let, Gill 71 let, Grzejewski 82 let, Kowalczyk 61 let, Kumenecker 76 let, Moszowa 55 let, Piechota 62 let, Piekiłko 77 let, Reclik 67 let, Tetzner 58 let, Witt 77 let, Bekszysz 77 let. Zemřeli za svou vlast,“ dodal Stanislaw Gawlik.

U zámku v Petrovicích se rozléhaly tóny vlasteneckých písní

Čtvrteční akce se zúčastnili dirigenti spolu se sbory Hejnal-Echo, Dźwięk a Lira, kteří zaplnili pietní místo melodiemi vlasteneckých písní. V pozoru stála také delegace polských harcerů v České republice.

Květiny k pomníku, který se nachází u vchodu do zámku v Petrovicích, položili mimo jiné diplomaté z Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě Edyta Wodzyńska-Andreeva a Stanisław Bogowski, předsedkyně Polského kulturně-osvětového svazu Helena Legowicz, náměstek primátora města Karviné a zástupce Rady Polského kongresu v ČR Andrzej Bizoń. Odhalení se zúčastnili také zástupci místních skupin PZKO, starosta obce Petrovice u Karviné Marian Lebiedzik, delegace z partnerských obcí Godow a Zebrzydowice, zástupci politického hnutí Coexistentia a další.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.