BLUDOICVE, MAKEDONIE / Minulý týden v pondělí vyrazili do Makedonie regionální soubor Błędowice a členové Místní skupiny PZKO z Bludovic.

Svou cestu zahájili v maďarském hlavním městě Budapešti, kde si prohlédli město včetně budovy parlamentu a zhlédli taneční představení s názvem „A Tenkes kapitánya“ v podání maďarského národního souboru Magyar Nemzeti Táncegyüttes.

Výprava pokračovala v Severní Makedonii. Tam si její členové nejprve prohlédli kaňon Matka včetně tajemné jeskyně, kde si soubor zanotoval několik písní z Těšínského Slezska. Poté odjeli do Ohridu, města ležícího u jezera na hranici s Albánií.

Do Ohridu na festival

Právě v Ohridu se konal tradiční folklorní festival, kterého se ZR Błędowice zúčastnil spolu se soubory z Chorvatska, Srbska a Polska. V průvodu členové souboru z Błędowic zazpívali několik regionálních písní a předvedli ukázky svých současných tanců, které pak před ochridským publikem zatančili celé.

V rámci festivalu byla pro tanečníky a doprovod z MK PZKO uspořádána také prohlídka historických památek Ohridu. Během cesty byly také organizovány výlety lodí.

I přes komplikace spojené s poruchou autobusu a nekonečným čekáním na srbsko-maďarských hranicích panovala přátelská a veselá atmosféra.

„Výlet zorganizovala Dorota Pawlas, organizační manažerka našeho týmu, které jsou všichni členové velmi vděční. Díky ní si skupina mohla odpočinout u jezera, poznat novou zemi a lépe se poznat navzájem,“ říkají svorně tanečníci z Bludovic.

Plány na příští týdny

V nejbližší době se soubor Błędowice objeví na tradičních dožínkách, kde představí tance, které si připravil pro Makedonii. Dožínky se uskuteční 3. září na zahradě MS PZKO v Bludovicích.

Tanečníci také připravili na září náborovou zkoušku, na kterou srdečně zvou všechny příznivce tance.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.