OLDŘICHOVICE / Na Fojství v Oldřichovicích se opět konaly dožínky. Oslava tradičně začala průvodem a inscenací dožínkového obřadu v podání folklorního souboru „Oldrzychowice“. Kromě místního souboru se na pódiu představil také Regionální soubor Koniaków. Jak se na závěr žní sluší, nechybělo jídlo, pití a zábava pro všechny věkové kategorie.

V sobotu 27. srpna 2022 v 15 hodin dorazil na nádvoří Fojství pestrý dožínkový průvod vedený kapelou, která hrála z vozu taženého traktorem. U dveří do stodoly předali dívka a chlapec hospodářům chléb a dožínkový věnec. Letos byli hospodáři Roman Matloch a Anna Turkina.

Hudba pro fanoušky folklóru a polského rocku

Na pódiu vystoupily soubory „Oldrzychowice“, „Małe Oldrzychowice“ a regionální soubor „Koniaków“. Večer zahrála skupina Contiband covery kapel jako Lady Pank, Perfect a Budka Suflera. Akci zakončil DJ Bartnicki.

Organizátoři připravili atrakce nejen o dospělé, ale i o děti, které se mohly zúčastnit ukázek řemesel, projet se na koni a poníkovi, na vozíku taženém traktorem nebo se kutálet z kopce v obrovských koulích naplněných vzduchem.

Významní hosté

Mezi mnoha hosty sobotní akce byli i diplomaté z Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě Edyta Wodzyńska-Andreeva a Stanisław Bogowski, který se nejen poprvé zúčastnil dožínek v Oldřichovicích, ale také si odbyl premiéru v Zaolší ve své nové funkci. Na místě přivítali také náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislava Folwarczného, primátorku Třince Věru Palkovskou a předsedkyni Polského kulturně-osvětového svazu v České republice Helenu Legowicz.

Proslýchá se, že večer se spokojení účastníci s hráběmi vyrobenými během řemeslných dílen vraceli z Fojství do Třince autobusy MHD.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.