NÁVSÍ / V našem regionu pravděpodobně neexistuje člověk, který by neznal Karola Suszku. Dnes slaví tento herec, režisér a dlouholetý ředitel Těšínského divadla 80. narozeniny.

Karol Suszka zahájil svou divadelní dráhu na jevišti Těšínského divadla v srpnu 1959. Jako sedmnáctiletý adept divadelního umění zde učinil své první kroky před studiem herectví na Státní vyšší divadelní škole ve Varšavě. V roce 1965 absolvoval herectví a v letech 1971-76 studoval divadelní režii na Divadelní fakultě AMU v Praze.

Celý život byl spojen s Těšínským divadlem v Českém Těšíně, byl uměleckým šéfem Polské scény a České scény, ředitelem tohoto divadla. V inscenacích vystupuje dodnes. Je také profesionálním režisérem a pod jeho režijním vedením neustále vznikají inscenace. Nedávno jsme například mohli vidět představení Čarodějky ze Salemu v jeho režii.

Karol Suszka na Gorolskim Święcie v roce 2017

Karol Suszka je však také dobrovolníkem. Pokud mu to termíny dovolí, neodmítne pomoc organizátorům různých kulturních akcí. Texty autorů ze Zaolší umí prezentovat jako nikdo jiný. Každoročně se s ním můžete setkat mimo jiné na akci Gorolské Święto. A to nejen na pódiu v Městském lese, ale především během páteční Kavárny u Pegase v Domě PZKO.

Karol Suszka v Kavárně u Pegase v Domě PZKO v Jablunkově v roce 2022

Nelze nezmínit ani jeho působení v divadelních kurzech pořádaných v Košařiskách. Právě zde získávali své první herecké zkušenosti pozdější umělci Polské scény a dalších polských a českých divadel, ale také ochotníci, díky nimž můžeme obdivovat fenomén amatérského divadla na Zaolší.

Společně s Wilhelmem Przeczkem a Markem Mokrowieckim vedl Divadlo Hlavního výboru PZKO.

Ocenění a vyznamenání

Za své zásluhy byl několikrát vyznamenán, připomeňme například Řád za zásluhy Polské republiky, který mu v roce 2015 udělil prezident Polské republiky, vyznamenání PZKO, Cieszynit uznání, ocenění pro vynikající osobnosti Těšínského Slezska.

Karol Suszka byl v roce 2015 prezidentem Polské republiky vyznamenán Řádem za zásluhy Polské republiky.

Je také držitelem mnoha divadelních ocenění, mj.: Stříbrná maska v divadle v Płocku za roli Forda ve Veselých paničkách windsorských W. Shakespeara a za režii hry M. Stiebra Udělej mi dítě, prosím; herecká cena za roli Ujce v Rajském jablku a za režii hry A. Mickiewicze Dziady na Festivalu moravských a slezských divadel v Českém Těšíně; Grand Prix a cena diváků na 13. festivalu profesionálních divadel malých jevištních forem Štětín 1980 – M. Nowakowski Wesele raz ještě.

Všechno nejlepší k narozeninám!

U příležitosti jeho životního jubilea přejeme Karolu Suszkovi mnoho dalších skvělých rolí, nezapomenutelných divadelních představení, další ocenění a samozřejmě hodně zdraví a štěstí.

Zdroj: zwrot.cz, tdivadlo.cz

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.