1. Cieszyński Przekładaniec

Kdy: od pátku 26. srpna do neděle 28. srpna
Kde: Cieszyn

Velmi pestrý program nabidne mj: koncerty, jarmark rukodělných a řemeslných výrobků, workshopy, staroslovenskou vesničku na Zámeckém vrchu, otevření výstavy Těšínského fotografického spolku. Podrobný program na stránce cieszyn.pl.

2. Divadelní festival nad řekou

Kdy: od úterý 20. srpna do soboty 27. srpna
Kde: Český Těšín

Open air divadelní festival pod širým nebem odstartoval v úterý. Ve čtvrtek Scéna Bajka Těšínského divadla představí pohádku o 3 princeznach a 3hlavém drakovi (16.00 česká verze, 17.30 polská), v pátek uvidíme hru Maryša v podání České scény (20.00), v sobotu hru Balladyna v podání Polské scény.

3. Dožínky na Fojství

Kdy: sobota 27. srpna, 13.00
Kde: Oldřichovice

Na oslavu ukončení žní v areálu Fojtství zvou místní skupina PZKO spolu se souborem Oldřichovice, který předvede dožínkový obřad. Kromě Oldrzychowic vystoupí také Zespół Regionalny Koniaków, a předvede se Psi svět Naura (vycvik psů, ukázka agility). Večer zahraje Contriband (cover polský rock) a DJ Bartnicki. Připraveno bude bohaté občerstvení z domácí kuchyně a také atrakce pro děti.

4. Dožínky a svátek medu

Kdy: sobota 27. srpna, neděle 28. srpna
Kde: Visla

Dožínky zahájí krojovaný průvod, který se v 14.30 vydá z Olimpijské ulice směrem k amfiteátru. Od 11 hod. pořadatelé nabídnou ukázky lidových řemesel, workshopy s lidovou tématikou a včelařský stánek. V 16.00 uvidíme dožínkový obřad, dále budou pokračovat vystoupení regionálních souborů. V neděli na programu je jarmark a výstava Expo zdrowie.

5. Dožínky v Návsí

Kdy: sobota 27. srpna, 14.00
Kde: Návsí

Slavnosti žně se budou v sobotu konat i v Návsí. Slavnostní průvod projde obci ve 14 hodin do areálu u kostela. Zde uvidíme dožínkový obřád, dále pak vystoupení pěveckých sborů Gorol a Melodia a také Jablunkovanky, kapely Lipka a Slezan. Večer vystoupí Petr Bende & band.

6. Včelařský den

Kdy: sobota 27. srpna, 13.00
Kde: Dolní Žukov

Českotěšínští včelaří zvou do areálu knihovny v Dolním Žukově. Na programu bude prodej včelích produktů, soutěž o nejchutnější med, zábava pro děti, bohaté občerstvení, výstava s včelařskou tematikou.

7. Hradozámecká noc

Kdy: sobota 27. srpna, 19.30-23.30
Kde: Karviná

Zámek Fryštát nabízí tuto sobotu večerní prohlídky zámku. Využít můžete jak tradiční prohlídky, avšak v netradiční době, tak speciální prohlídky zámku a kostela či prohlídky s kastelánem, které vás povedou zcela netradičně, takřka od sklepa po půdu. Zájemci budou mít opět možnost se projet nočním parkem kočárem.

8. Den obce Bukovec aneb Plackový festival

Kdy: v sobotu 27. srpna, 13.00
Kde: Bukovec

Máte chuť na placky? Vyrazte v sobotu do Bukovce. Kromě pochutnání na návštěvníky čeká bohatý program: slavnostní otevření polské školy po rekonstrukci, koncerty (hřebem večera bude koncert Ilony Csákové), vyhodnocení soutěže Chytrý gazda, chytro gazdíno a také jiné atrakce.

9. Hafiada neboli psí radovánky

Kdy: v sobotu 28. srpna, 8.30
Kde: Bystřice

Zveme na veselý a hravý den pro celou rodinu se psy: výstavy psů, ukázky psích sportů, spousta soutěží pro pejsky i jejich majitelé a také soutěže a hry pro děti. Připraven bude i doprovodný program – dogfrisbee, dogdancing, ukázka umění asistenčního psa a mnohé jiné.

10. Den otevřených dveří

Kdy: neděle 28. srpna, 8.00-18.00
Kde: Těrlicko

28. srpna uplyne 90 let od velkého vítězství letců Żwirky a Wigury ve světovém závodu. U této příležitosti zve Místní skupina PZKO Cierlicko-Kościelec na den otevřených dveří do Polského domu Żwirky a Wigury. K vidění bude výstava Bohaterowie przestworzy, prezentace fotografii a dokumentárních filmů, kniha Synowie Ikara. Bufet bude zajištěn.

11. Stonavské dožínky

Kdy: v neděli 28. srpna, 13.00
Kde: Stonava

Stonavská dožínková slavnost začne posvěcením dožínkového chleba před stonavskou radnicí. Poté odtud vyjede průvod alegorických vozů a koňských bryček přes celou obec do areálu parku PZKO, kde bude až do večera probíhat celý program. Odpoledne vystoupí mj. soubory Wałasi a Suszanie, a také děti ze stonavských škol. Večer koncerty a diskotéka.

12. Strašidla na zámku

Kdy: v neděli 28. srpna, 18.30
Kde: Cieszyn

Symbolické zakončení prázdnin na Zámeckém vrchu zahájí slavnostní průvod dětí převlečených za nejrůznější strašidýlka. Průvod se vydá od budovy KaSS Střelnice směrem k Piastovské věži, kde je pro děti připraven zábavný program plný her, atrakcí a soutěží.

(pe)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.