1. Gorolski Święto

Kdy: od pátku 5. srpna do neděle 7. srpna
Kde: Jablunkov

V jablunkovském Městském lese vystoupí desítky souborů a kapel z regionu a ze zahraničí. Mezi doprovodné akce patří napřiklad open-air výstava „Śmiych Macieja. Życie i działalność L. Cienciały”, ukázky a otevřené dílny tradičních lidových řemesel, „Na sałaszu” – ukázky a dílny výroby bílého sýru tradiční metodou, Dětská zóna – kreativní dílny a zábavná pro rodiny s dětmi. V sobotu tradiční Gorolský karneval (Bartnicky, Golec uOrkiestra, diskotéka).

2. Back To The Roots

Kdy: pátek 5. srpna, sobota 6. srpna
Kde: Cieszyn

První ročník festivalu jazz-bluessového proběhne v areálu Zámeckého pivovaru v Cieszyně. V pátek od 16.30 Guitar Day (Jerry Brass Band, Grzegorz Kapołka TRIO, Schmidt Electric a další), v sobotu od 17.00 Vocal Day (Lala Czaplicka a Orkiestra Adria, Bartek Jaśkowski i School Band a další).

3. William Shakespear – Bouře

Kdy: pátek 5. srpna, sobota 6. srpna, neděle 7. srpna
Kde: Ostrava

Na Slezskoostravském hradě pokračuje letní divadelní festival, v rámci kterého mohou diváci shlédnout shakespearovské hry. V pátek, sobotu a neděli ve 20.30 mohu diváci zhlédnout hru Bouře. Nejkrásnější pozdní hra Williama Shakespeara, v níž se objevují témata a motivy, které alžbětinského dramatika zajímaly po celý život: velká láska, pletichy, pomsta či odpuštění.

4. Cyklistická výprava po stopách životické tragédie a vzpomínková akce u Památníku

Kdy: sobota 7 srpna, 10.00
Kde: Životice

V sobotu si připomeneme výročí 78. výročí životické tragédie, kdy 6. srpna 1944 bylo zastřeleno nacisty 36 mužů ze Životic a okolních obcí. V 8. hodin z nádraží Havířov-Suchá vyrazí cyklisté v rámci výpravy po stopách životické tragedie. Cyklisté navštíví místa, kde Němci zavraždili občany Životic a okolních obci. V 10. hod setkání u památníku životické tragédie, kde proběhne vzpomínková akce.

5. Hry v pohraničí

Kdy: sobota 6. srpna, 15.00
Kde: Vendryně

V společenském centru ve Vendryni-Zaolší bude po celé odpoledne a večer pobíhat 19 ročník. Her v pohraničí. Můžete se těšit na hudební odpoledne, netradiční soutěže a hry pro děti i dospělé, tombolu, projížďky na koních, bufet s vesnickými specialitami. Večer k poslechu a tanci zahraje kapela Druhá náhoda.

6. Historie učitelkou života

Kdy: sobota 6. srpna, 9.00-20.00
Kde: Návsí

Klub vojenské historie Panzer elite group Wiking zve na výlet do minulosti kterou vás provedou aktéři v dobových uniformách za zvuku historické hudby. Na programu na víceúčelovém hřišti U kostela je např. komentovaná prohlídka dobovými vojenskými tábory, atrakce pro děti, stánky s občerstvením. Bude možnost obléknout si uniformy a pořídit si foto.

7. Prohlídka českotěšínského hřbitova

kdy: sobota 6. srpna, 9.30
Kde: Český Těšín

Zveme na komentovanou prohlídku – vyprávění o proměnách místního hřbitova. Během prohlídky si prohlédnete soubor staveb komunálního hřbitova, umělecky hodnotné náhrobky a objevíte hroby význačných těšínských osobností. Sraz před kapličkou na ul. Hřbitovní.

8. Procházky se Zámkem Cieszyn

Kdy: sobota 6. srpna, 10.00
Kde: Cieszyn,

V rámci prázdninových komentovaných procházek, které pořádá Zámek Cieszyn, se můžete o tomto víkendu vydat po stopách těšínské moderny – o architektuře města let po první světové válce povypráví  Przemysław Czernek. Sraz u infocentra na Zámeckém vrchu.

9. Kostelecký odpust

Kdy: neděle 7. srpna
Kde: Těrlicko

Místní skupina PZKO Cierlicko-Kościelec a obec Těrlicko zvou na odpust u kostela sv. Vavřince na Kostelci. Od 8.30 otevřená odpustová kavárnička v Polském domě Żwirky a Wigury. K vidění bude výstava obrazů Plastycy SAP 2022. Před Polským domem skákací hrad, koncert dechovky Hasičanka z Horní Suché.

10. Nedělní prohlídka Divadla A. Mickiewicze

Kiedy: neděle 7. srpna a 14. srpna, 12.00
Kde: Cieszyn

Během prázdnin nabízí Divadlo A. Mickiewicze komentované prohlídky interiérů. Sraz ve 12.00 před hlavním vchodem.

(pe)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.