SMILOVICE / Zofia Wanok se narodila 5. dubna 1922 ve Smilovicích. Zemřela 29. května 2002. U příležitosti 100. narozenin této všestranné umělkyně a společenské organizátorky uspořádalo smilovické MS PZKO v sobotu 2. dubna výstavu jejích děl. Nechyběl ani velmi bohatý umělecký program.

Malování, hudba, poezie

Byla připravena výstava obrazů umělkyně. Pro tuto příležitost je zapůjčili soukromí majitelé. Akci doprovázela také výstava děl jejích přátel malířů a dětských kreseb.

V sále, kde se akce konala, bylo vystaveno celkem více než sto obrazů, z nichž padesát namalovala Zofia Wanok.

Nechyběl ani bohatý program. Vystoupily děti ze škol ve Smilovicích a Hnojníku, které zpívaly, hrály na hudební nástroje a recitovaly básně.

Místní básnířka Ewa Furtek přednesla vlastní básně věnované Zofii Wanok. Básnířka vzpomínala na Zofii Wanok, u níž se jako malá holčička učila zpívat. Nechyběla ani hudba v podání pěvecké skupiny „Ta Grupa“ a kapely „Kamraci“.

Sál praskal ve švech

Slavnostní oslavy 100. narozenin této zasloužilé rodačky ze Smilovic přilákaly davy lidí. Ti, kteří chtěli sledovat bohatý umělecký program, se do sálu sotva vešli a místa k stání už téměř nezbyla.

O vzácné hosty však nebyla nouze. Přítomni byli mimo jiné generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz, senátor ČR Jiří Cienciała, předsedkyně HV PZKO Helena Legowicz, představitelé Kongresu Poláků.

Zofia Wanok – všestranná umělkyně a organizátorka

„Paní Zofie byla nejen malířkou, ale také členkou našeho sportovního klubu, vyučovala hru na akordeon a klavír. Proto jsme se rozhodli oslavit výročí jejích narozenin takovou kulturou, kterou za svého života vytvářela,“ řekl Gustaw Chwistek, který sobotní akci připravil spolu s Františkem Szymczysko.

(indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.