BRNO / V dubnu se v Brně tradičně konají Dny polské kultury, které nabízejí řadu akcí od výstav, přednášek, interaktivních programů, autorských večerů, filmových projekcí, divadelních představení až po prezentaci polské kuchyně.

Pořadateli jsou Polský institut, Knihovna J. Mahena, Fakulta polonistiky Masarykovy univerzity a Polonus – Polský klub v Brně. V rámci tohoto projektu uspořádal Klub Polonus ve spolupráci s Pedagogickým centrem pro polské národnostní školství ve čtvrtek 21. dubna první diktát z polštiny v Brně.

Přibližně dvacet účastníků

Tentokrát se salonek Klubu Polonus zaplnil zájemci o psaní diktátu. Přišlo asi dvacet účastníků různého původu. Většina z nich pocházela z Polska, byli mezi nimi i čtyři lidé ze Zaolší, a také lidé narození v České republice, kteří nikdy nenavštěvovali polské školy, a kolega z Běloruska, který si po nějaké době práce v Polsku zamiloval polštinu.

Setkání bylo zahájeno přednáškou ředitelky Pedagogického centra Marty Kmeť o dvojjazyčnosti či vícejazyčnosti, jazykových úskalích, zejména v kombinaci polštiny a češtiny, a zajímavých projektech realizovaných Pedagogickým centrem. Přednáška se setkala s neskrývaným zájmem účastníků. Pro mnohé z nich to bylo vzhledem k jejich původu první setkání s problematikou polského školství na Zaolší a s programy připravovanými pro polské školy v České republice.

Diktát připravil profesor Bralczyk

Po přednášce následoval diktát, který připravil profesor Jerzy Bralczyk a který s velkým šarmem a empatií diktovala paní Barbara Kubiczek. Diktát pak byl opraven v „samoobslužném“ režimu, ale paní Barbara s textem diktátu zobrazeným na tabuli podrobně probrala a vysvětlila všechny pravopisné a interpunkční jevy.

Ceny pro vítěze a vítěze na druhém místě

Ukázalo se, že všichni podali velmi dobrý výkon, dokonce i ti, kteří neměli polské vzdělání, by své chyby spočítali na prstech jedné ruky. Byl tedy vybrán šampion, několik soutěžících na druhém místě a několik soutěžících na třetím místě – zde se stupnice chyb pohybovala od jedné do tří.

Pedagogické centrum nabídlo krásné ceny nejen pro vítěze, ale pro všechny účastníky diktátu. Přítomní ještě dlouho diskutovali o polštině a současném používání různých jazyků. Bonusem na závěr byla návštěva Renaty Putzlacher a diskuse o čárkách.

Polonus – Polský klub v Brně děkuje Martě Kmeťové a Barbaře Kubiczek z Pedagogického centra za vynikající průběh setkání a věnované ceny a jazykové pomůcky. Jak uvedli účastníci, každodenní fungování v několika jazycích se stalo normou, což je třeba považovat za výhodu, ale o to více je nutné a užitečné procvičovat správnou polštinu.

Danuta Koné Król

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.