HORNÍ SUCHÁ / Od pátku do neděle (22. – 24. dubna) jste si v Domě PZKO v Horní Suché mohli prohlédnout kroje ze šatny Souboru písní a tanců „Suszanie“. Mohli jste obdivovat regionální, plesové i zahraniční šaty.

„Šatna našeho souboru je bohatě vybavená, ale vlastně až dosud nebyla příležitost ukázat její obsah. Jsme rádi, že se nám podařilo tuto výstavu uskutečnit. Jsme velmi rádi, že si kroje může prohlédnout tolik lidí,“ řekla Barbara Mračna, vedoucí Souboru písní a tanců „Suszanie“.

Kromě krojů byly na figurínách vystaveny také čepce a šperky.
Na výstavě byly k vidění těšínské, lašské, łowiczské, rozbarské, krakovské, hornické a slovenské kroje. Na půdě jste mohli obdivovat plesové šaty a kostýmy z celého světa.

„Naší chloubou jsou těšínské kroje, kterých máme téměř šedesát. Tyto kroje se k nám dostávají značně poškozené a my je díky obci renovujeme. Všechny byly restaurovány z 80 % a vypadají stejně jako ty na figurínách,“ říká Barbara Mračna.

Na výstavě byly k vidění také čepce a stříbrné šperky k těšínskému kroji, které si mohly dovolit jen bohaté dámy. Součástí výstavy byl také bohatý bufet a tombola. Každý si našel něco zajímavého pro sebe. Bývalí tanečníci mohli zavzpomínat na časy, kdy tančili v souboru.

Výstavu navštívila také generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.