BYSTŘICE / Folklorní taneční soubor „Bystrzyca“ nedávno po dlouhé přestávce vystoupil na plese. Plesový program je však jen jakýmsi doplňkem k tomu, co tanečníci ze souboru “ Bystrzyca“ dělají obvykle. O tom, co dělají a jaké mají plány, jsme si povídali s Renatou Polok, vedoucí souboru.

Za vámi je první vystoupení po roční přestávce. Jaké jsou vaše dojmy po tak dlouhé pauze?

Je třeba upřesnit, že se jednalo o první vystoupení v plesové sezóně, nikoli o první vystoupení po roční pauze. A na plesech představujeme trochu jiný repertoár než obvykle. V loňském roce jsme měli mnoho vystoupení, ale plesová sezóna se vůbec nekonala.

Jaké jsou vaše dojmy?

Vystoupení se povedlo, byla to pecka. Bouřlivý potlesk, úsměvy na tvářích a milá slova uznání na adresu souboru nás nesmírně potěšily.

Máte nyní, po uvolnění pandemických opatření, mnoho nabídek na vystoupení?

Nabídek vystoupení je poměrně hodně, ale nemám pocit, že by se zintenzivňovaly nebo spojovaly s uvolněním omezení. Objevily se nabídky větších projektů s větším rozsahem, které byly doposud zakázány.

V červnu se například u nás na břehu Hluchové uskuteční Mezinárodní folklorní svatojánský festival, na který vás srdečně zveme. Bude se konat 18. června. Doufáme, že v srpnu se již bude konat Gorolski Święto.

A pak pojedeme do Bulharska, kde bychom měli vystupovat v soutěži na mezinárodním festivalu.

Bystrzyca je mládežnický soubor. Chtějí ještě mladí chodit na zkoušky? Zajímá je folklór? Jakými způsoby je můžete motivovat?

Máme rekordní počet členů v historii souboru. Neexistují žádné způsoby, jak je motivovat. Buď někdo chce být součástí této skvělé skupiny, nebo ne. Problémem je možná otázka času. Lidé, kteří členy souboru, jsou všestranně nadaní a ambiciózní, mají mnoho dalších zájmů a aktivit. Tak tomu bylo vždy, takže je to spíše otázka domlouvání zkoušek, přizpůsobování rozvrhu, přítomnosti na zkouškách, soustředěních a vystoupeních.

Členy souboru jsou lidé, kteří jsou věkově téměř dospělí nebo dospělí. Tito mladí lidé mají vlastní názory, vlastní hlavy plné nápadů, umí se hádat, a to je skvělé, protože společně tvoříme tuto skupinu a posouváme ji kupředu.

Co přitahuje mladé lidi k folkloru?

Je to široké téma. Ideální pro samostatný rozhovor, nejlépe se členy souboru. Těžko mohu odpovědět za ně.

Z mého pohledu je působení ve folklorním souboru činnost, která má velký smysl a dává těmto mladým lidem hodně do života. Členství v souboru všestranně rozvíjí, učí zodpovědnosti, týmové práci a přináší také určitou přidanou hodnotu.

Na čas strávený v souboru se nezapomíná, jsou to okamžiky, které zůstávají navždy. V souborech se posilují mezilidské vazby, rodí se dlouhodobá přátelství nebo lásky. Tyto kontakty, stejně jako zážitky, zůstávají navždy.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.