Včerejšek se do historie zapíše jako hořký čtvrtek, nikoliv jako tlustý čtvrtek. Dne 24. února v 5.00 ukrajinského času zahájilo Rusko válku proti Ukrajině. V celé zemi bylo zavedeno stanné právo. O situaci na Ukrajině hovoříme s Polinou Tomaševskou, studentkou Slezské univerzity v Katovicích.

Z které části Ukrajiny pocházíte?

Pocházím z ukrajinské Vinnice, která je od Cieszyna vzdálená asi 800 km. Do Polska jsem přijela v roce 2016 studovat umělecký obor na Slezské univerzitě.

Jak současná situace ovlivnila vaše blízké?

Včera kolem šesté hodiny ráno polského času mi můj přítel, který žije na Ukrajině, napsal zprávu, že Rusko zahájilo útok a bombarduje Ukrajinu. Po této zprávě jsem už nemohla spát, jen jsem četla zprávy z mé rodné země a kontaktovala rodinu.

Válka na východě trvá již osm let. Jedním z problémů je, že ruská média informují o tom, že jde o vnitřní konflikt a že to byla Ukrajina, kdo napadl jejich území. Někteří Rusové si skutečně myslí, že nás Rusko přišlo zachránit a ukončit válku.

Pravdou je, že to je ruská armáda, kdo bombarduje letiště, vojenské základny a sklady zbraní. Útok je mířen i na civilní budovy: školy, obytné domy a nemocnice. Dělají to proto, aby udržovali lidi v panice. Některá ukrajinská města již obsadila ruská vojska, která postupují dále na Ukrajinu od ruských hranic a Krymu.

Jaká je situace ve Vinnici, tvém rodném městě?

V mém městě je momentálně klid, ale člověk neví, co se stane za pár hodin nebo dní. Věřím, že ukrajinská armáda je silná a nevzdá se. Byla připravena na útok. Myslím, že Rusko nemá tolik vojáků, aby obsadilo celou Ukrajinu. Tuto akci dělají proto, aby měli základ pro nová mezinárodní jednání a dosáhli toho, co pro ně bude nejlepší.

Plánuje vaše rodina opustit zemi?

Z Kyjeva odjíždí mnoho lidí. Mám také rodinu v hlavním městě, která chtěla přijet za naší rodinou do Vinnice, ale nepodařilo se jim to. Nebyli jediní, kdo chtěl opustit město, a tak se ve městě tvořily dopravní zácpy.

Moji rodiče zatím neplánují opustit zemi. Navíc to není příliš možné, protože letiště nefungují a na hranice se musíte dostat vlastním autem. Kromě toho musíte na tak dlouhou cestu natankovat palivo a v některých městech musíte čekat v dlouhých frontách u čerpacích stanic. Dlouhé fronty jsou také u bankomatů, směnáren a obchodů s potravinami.

Rusům se částečně podařilo udržet obyvatele Ukrajiny v panice, ale lidé se navzájem podporují a snaží se neztratit odvahu.

Kdo může opustit zemi?

Podle nového vládního nařízení nemohou muži ve věku od 18 do 60 let opustit zemi. Došlo k úplné mobilizaci. Můj přítel a jeho přátelé se snažili opustit zemi přes hranice s Moldavskem, ale bohužel cestou zjistili, že je nepustí, a museli zůstat.

V celé zemi platí stanné právo, což mimo jiné znamená, že ve velkých městech a několika regionech sousedících s místy, kde probíhají boje, byl pro ukrajinské občany vyhlášen zákaz vycházení. Od 22:00 do 7:00 je mimo provoz také veřejná doprava.

Úřady nabádají lidi, aby nepanikařili a četli informace pouze z oficiálních zdrojů. Jsem velmi vděčná polské vládě, že usnadnila uprchlíkům vstup do Polska a vytvořila pro ně místo, a svým polským přátelům, kteří mě podporují, jak jen mohou.

Jak reálně pomoci Ukrajině? Níže je uveden seznam veřejných sbírek

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.