MOSTY U JABLUNKOVA / U příležitosti Mezinárodního dne mateřského jazyka, který se slaví 21. února, připravila knihovna v Mostech u Jablunkova ve spolupráci s Oddělením polské literatury Regionální knihovny v Karviné ve středu (23. února) akci „Diktát s překvapením“.

Setkání začalo čtením úryvku z knihy polského literárního vědce, překladatele a spisovatele Michała Rusinka „Pypcie na języku“, sbírky zábavných anekdot z autorova života, jejichž východiskem je nešťastně použité slovo nebo jazyková hádanka.

„Dnešní setkání bude věnováno pravopisu, odtud název akce – Dyktando z niespodzianką. Setkání se pokusíme zpříjemnit mimo jiné krátkými úryvky z knihy Michała Rusinka „Pypcie na języku“. Pokusíme se tímto dokázat, že i mateřský jazyk může být zdrojem zábavy a humoru,“ řekla na úvod Janina Dorda, pracovnice Regionální knihovny v Karviné.

U příležitosti Mezinárodního dne jazyka byl pozván také Filip Dorda, student polonistiky a společenských věd na Ostravské univerzitě, který si připravil prezentaci zajímavostí a informací o jazyce, zejména o polštině.

Po informativní části následoval poslední bod programu, diktát. Text s názvem „Něco o tučném čtvrtku“ připravila učitelka polského jazyka Janina Dorda. Samozřejmě nechyběly sladké koblihy a teplá káva nebo čaj.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.