TŘINEC / Dnes uvidíme premiéru nového představení Scény Bajka Těšínského divadla. Tentokrát malí diváci uvidí loutkové představení na motivy knihy Justyny Bednarek „Úžasná dobrodružství deseti ponožek“ v adaptaci Hany Volkmerové a režii Tomáše Volkmera. Při této příležitosti navštívila náš region autorka Justyna Bednarek.

Včera se spisovatelka setkala v třinecké knihovně s žáky polské základní školy v Třinci.

Před premiérou představení „Neuvěřitelná cesta levé ponožky“, které se polská spisovatelka chce zúčastnit, uspořádali organizátoři dvě setkání s autorkou v třinecké knihovně. Zúčastnilo se jich asi 70 žáků polské základní školy v Třinci. Na setkání byli přítomni také Jakub Tomoszek a Lena Pešak ze Scény Bajka, kteří žáky pozvali na nové představení.

Během více než hodinového setkání autorka hovořila o tom, jak ji ovlivnil její otec.

„Můj otec pracoval v Národním muzeu ve Varšavě, zabýval se Etrusky a každý den si vymýšlel různé fantastické příběhy, které nám vyprávěl před spaním. Kupoval také mnoho knih. Kdykoli jsme šli kolem knihkupectví, nikdy nevynechal příležitost a vždycky odešel s knihou v ruce, takže jsme doma měli spoustu knih. Můj otec ve mně tak trochu vychoval spisovatelku,“ vyprávěla.

„Mít kousek dortu je vždy lepší než nemít nic“

Žáci třinecké základní školy si také vyslechli vyprávění o profesní cestě, kterou autorka musela projít, než si ve svých 45 letech uvědomila, že to, co chce dělat, je právě psaní knih pro děti.

„Příběhy pro děti jsem psala už od střední školy. Ale jen do šuplíku, protože jsem v sobě měla spoustu strachu. Nevím, jestli znáte ten pocit, že když si něco hodně přejete, tak se toho zároveň bojíte? Protože když o něčem sníte, je to jako mít celý dort, a když začnete svůj sen realizovat, některé kousky dortu odpadnou. Ne vždycky to dopadne podle vašich představ – bude o něco kratší, a ne delší, a nebude se líbit všem, jen některým… A ze snu zůstane jen jeden kousek, a ne celý dort. Pravdou však je, že mít kousek dortu je vždy lepší než nemít nic. Takže jsem se bála úplně zbytečně,“ tvrdila.

Když nápady leží na ulici…

Justyna Bednarek také hovořila o tom, jak přišla na nápad udělat z ponožek hrdiny své nejznámější knihy Úžasná cesta levé ponožky.

„Když jsem ukončila svou práci jako redaktorka, vytáhla jsem ze šuplíku všechny své povídky a začala analyzovat, co by mohlo být zajímavé. Byla jsem velmi kritická a téměř vše jsem odmítala. Myslela jsem si, že jsem možná udělala chybu, když jsem se rozhodla stát se spisovatelem. A pak se stala úžasná náhoda. Když jsem šla na poštu, uviděla jsem na chodníku ležet ponožku, ale ne ledajakou, nýbrž přesně tu samou, která mi předchozího dne zmizela v prádle. A pak jsem na to přišla! Zjistila jsem, že přesně na tenhle nápad jsem čekala! Spěchala jsem domů, sedla si k počítači… A víte co, když se řekne, že lidé tvoří pod vlivem inspirace, je to pravda. V jediné vteřině jsem měla vizi celé knihy, jako by mi ji někdo pošeptal do ucha,“ vysvětlovala autorka.

Poselství světu

Justyna Bednarek také oznámila, že brzy bude možnost vidět polsko-portugalský animovaný seriál na motivy knih o ponožkách. Řekla dětem, že si můžou přečíst také další její oblíbené knihy „Babcocha“ a „Dům číslo 5“ (Dom nr 5).

Po přednášce se děti zúčastnily workshopu, během kterého si vyrobily maňásky z ponožek. Na závěr loutky z ponožek předaly světu poselství o důležitých a zábavných věcech:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.