PRAHA / V úterý 21. prosince 2021 byla v Praze slavnostně odhalena pamětní deska polskému malíři a spisovateli Józefu Czapskému (1896-1993). Projekt, jehož cílem je připomenout tuto významnou osobnost polské kultury, byl realizován ve spolupráci Institutu POLONIKA a Polského institutu v Praze.

Pamětní deska byla odhalena na průčelí historického Kolovrastkého paláce. Dnes je sídlem Velvyslanectví Italské republiky v České republice. Autorkou pamětní desky je česká sochařka Paulina Skavová.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili mimo jiné Mirosław Jasiński, velvyslanec Polské republiky v Praze, Antonella Fontana, zástupkyně velvyslance Italské republiky v Praze, apoštolský nuncius a velvyslanci Estonska a Litvy, Hana Marvanová, radní hl. m. Prahy, Dorota Janiszewska-Jakubiak, ředitelka Institutu POLONIKA, Jan Kalous, ředitel Muzea paměti XX. století a Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze.

Současně s odhalením pamětní desky Józefa Czapského v Praze byla otevřena webová stránka https://www.czapski.cz věnovaná životu a dílu umělce. Webové stránky jsou k dispozici v polštině, češtině a angličtině.

Malíř, esejista, kritik

Józef Czapski (1896-1993) byl jedním z nejvýznamnějších představitelů polského uměleckého a intelektuálního života 20. století. Malíř a esejista, publicista, kritik. Důstojník jezdectva, účastník polsko-bolševické války (za účast v ní obdržel řád Virtuti Militari) a druhé světové války.

V letech 1941-1942 vedl na příkaz generála Władysława Anderse, velitele polské armády v Sovětském svazu, pátrání po údajně pohřešovaných polských důstojnících – sovětských válečných zajatcích. Kniha Na nelidské zemi se stala svědectvím o dramatickém a neúspěšném pátrání po jeho spolupracovnících – obětech katyňského masakru.

V roce 1947 byl Józef Czapski jedním ze spoluzakladatelů Literárního institutu v Římě (později se přestěhoval do Maisons-Laffitte u Paříže), který byl vydavatelem měsíčníku Kultura, pravděpodobně názorově nejvýznamnějšího periodika polské politické emigrace po druhé světové válce.

Zdroj: polonika.pl

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.