Významný americký spisovatel James Fenimore Cooper během několikaletého pobytu v Evropě se osobně poznal s mnoha Poláky v emigraci, včetně s polským národním básníkem Adamem Mickiewiczem, se kterým se spřátelil. Založil americko-polskou komisi a podporoval boj Poláků za svobodu proti Rusku. Letos uplynulo 170 let od jeho smrti.

James Fenimore Cooper se narodil 15. září 1789 v Burlingtonu ve státě New Jersey jako jedenácté z dvanácti dětí soudce a člena amerického kongresu Williama Coopera. Jeho otec vlastnil rozsáhlé majetky a patřil k americké aristokracii. Když měl James jeden rok, rodina  Cooperů se přestěhovala nad jezero Otsego ve státě New York, kde William Cooper založil osadu Cooperstown.

Slavný americký spisovatel James Fenimore Cooper

Po absolvování několika semestrů na Yaleské universitě v New Havenu ve státě Connecticut nastoupil k vojenskému námořnictvu. Vojenskou kariéru skončil po pěti letech v hodnosti důstojníka. Z počátku sloužil v oblasti Velkých jezer, které se později stály dějištěm řady jeho dobrodružných románů.

Cooper během služby u vojenského námořnictva

Do dějin americké literatury se dostal jako první americký romanopisec, kterému se podařilo získat mezinárodní uznání. První román Opatrnost (Precaution) napsal v roce 1819. O rok později napsal historický román Vyzvědač („The Spy”). Největší popularitu mu však přinesla historicko-dobrodružná pentalogie Příběhy Kožené punčochy. Jsou to: Lovec jelenů, Poslední Mohykan, Stopař, Průkopníci a Prérie.

První překlady do polštiny

Překlady jeho děl do polštiny se začaly objevovat na polském území již od roku 1830. Velké popularitě se těšil již zmíněný román Vyzvědač.

V roce 1811 se oženil. V roce 1826 se společně s manželkou a dětmi vypravil do Evropy, kde strávili několik let. Pobývali ve Velké Británii, Německu, Švýcarsku a Itálii. Když přijeli do Francie, hlavního místa svého pobytu, Coopera navštívil markýz Marie Joseph de La Fayette, bývalý spolubojovník George Washingtona (pozdějšího prvního prezidenta USA) z války za nezávislost Spojených států.

Za zmínku rozhodně stojí, že tohoto konfliktu se účastnili také Poláci Kazimierz Pułaski a Tadeusz Kościuszko, kteří bojovali na straně Američanů proti Britům. Oba se díky svým zásluhám stali hrdiny Spojených států. Pułaskému bylo navíc v roce 2009 uděleno čestné občanství.

Jedenáctého září 1777 v bitvě u Brandywine Pulaski zachránil život George Washingtonovi, zatímco 11. října 1779 padl u Savannahu. Bitvy se zúčastnil také přítel Kazimierze Pułaského, plukovník John Cooper. Byl to prapradědeček Meriana Caldwella Coopera, významného filmového producenta. 

Takto si představoval poslední chvíle Kazimierze Pulaského během bitvy u Savannahu polský malíř Stanisław Kaczor-Batowski

Vzpomínka na bitvu u Savannahu a na hrdinnou smrt Pułaského bojujícího na straně Američanů, byla v rodině Cooperů předávána z generace na generaci. Proto se Merian rozhodl splatit Polákům dluh vděčnosti. Psali jsme o tom zde: Tvůrce King Konga bojoval proti bolševikům, aby splatil dluh Polákům – zwrot.cz

Cooper zakládá americko-polskou komisi

Když v Polsku vypuklo listopadové povstání proti Rusku, markýz La Fayette přesvědčil Coopera, aby založil v Paříži americko-polskou komisi na podporu bojujících Poláků. Cooper získal jako členy komise víc jak sto významných Američanů, kteří tehdy pobývali ve Francii. Zároveň vydal výzvu k americkému lidu s odůvodněním, že pomoc Polakům je  povinností Spojených států. 

Po pádu povstání se Cooper snažil pomoci polským emigrantům. Během pobytu v Evropě poznal mnoho Polaků, kteří byli nuceni opustit svou vlast, včetně významného polského básníka Adama Mickiewicze, se kterým se setkával v Paříží a v Itálii.  

Pomník Jamese F. Coopera v Cooperstownu

Když péči nad uprchlíky převzala francouzská vláda, v červnu 1832 komise ukončila svou činnost. Cooper přečetl na poslední schůzi zprávu o její činnosti. Zároveň vyzval Američany, aby i nadále poskytovali individuální pomoc Polákům.

Po návratu do USA

Během pobytu v Římě se americký spisovatel věnoval ranním projížďkám na koni po okolí. Vždy ho doprovázel některý z jeho evropských přátel. Nejvíce si cenil společnosti  Mickiewicze, se kterým navíc soucítil kvůli tragickému osudu jeho vlasti.

Po návratu do Států podporoval několik let mladého povstalce Józefa Truskolaského, kterého osud zavál až za oceán. Z počátku Truskolaski bydlel v Cooperově rodinném sídle poblíž Cooperstownu a spisovatel hradil náklady na jeho vzdělání ve školách. Mladý povstalec měl v plánu se vrátit do Polska, aby mohl pokračovat v boji proti Rusku. Když de ukázalo, že návrat není možný, díky podpoře Coopera se mu podařilo začít nový život v Americe. Cooper se navíc celou dobu zajímal o osudy Poláků, které poznal ve Francii.

James Fenimore Cooper zemřel 14. září 1851 v Cooperstownu.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.